Po stopách šlechtických rodů na zámcích

Zámek Kozel, ilustrační foto

Dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů letos pokračuje rokem Šlechty českých zemí v evropské diplomacii. Projekt odstartuje slavnostním zahájením 22. března v pražském Černínském paláci, někdejší rezidenci diplomaticky aktivního rodu Černínů a v současném sídle ministerstva zahraničí. 

hrad Švihov

„Šlechta se odnepaměti věnovala diplomacii, Národní památkový ústav má na svých památkách obrovské množství mimořádně důležitých předmětů a dokumentů, které jsou s evropskou a světovou diplomacií šlechty spjaty,“ vysvětluje volbu letošního tématu Petr Pavelec.

foto: www.kladruby.cz

Touto akcí se NPÚ podílí na Evropském roku kulturního dědictví. Z plzeňských památek se do projektu zapojí tematickou expozicí hrad Velhartice, výstavou o svobodném zednářství zámek Kozel. Klášter Kladruby připravil speciální prohlídky s názvem Vaše Excelence! o působení Windischgrätzů v evropské diplomacii, které doprovodí květinové aranže i ochutnávka nového parfému Eleonora.

Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Klášter Plasy připomene diplomaticky aktivní rod Metternichů výstavou Metter(m)nich, hrad Švihov zase osobnost nejvyššího sudího Půty Švihovského z Rýzmberka stejnojmennou výstavou a kulturní akcí Den u Půty, kdy hrad ožije činnostmi šlechty i poddaných konce 15. století. Jedním z hlavních objektů bude zámek  v Horšovském Týně, kde několika akcemi představí osobnost Maxmiliána z Trauttmansdorffu, který inicioval podepsání Vestfálského míru v roce 1648, jímž byla ukončena třicetiletá válka.