Po stopách kašperského hejtmana Jana v noci

Noční prohlídky hradu
Noční prohlídky hradu

Noční výprava do hradu Kašperk spojená s pátráním po stopách jeho konkrétního obyvatele je připravena pro návštěvníky v příští tři dny. nočním prohlídkám, letos v duchu „Po stopách hejtmana Jana“, které se budou konat od 13. do 15. července. Seznámíte se s osobností spjatou s hradem, o které toho překvapivě hodně víme.

Noční Kašperk

Noční výprava do hradu je spojená s pátráním po stopách tohoto renesančního, avšak kontroverzního člověka.  Ale – víme toho opravdu dost na to, abychom si mohli dovolit zhodnotit osobnost posledního hejtmana nebo-li purkrabího na Kašperku? Jaké autentické stopy po jeho životě  je možné po několika stech letech na hradě večer objevit? To by mohly odhalit plánované noční prohlídky, jejichž začátky   jsou ve 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 a 23:00.  Organizátoři radí – vezměte si boty do terénu.

Jan Precht z Rotenburku se velmi často vyskytuje v dochovaných písemných pramenech k hradu Kašperk. Ve druhé polovině 16. století působil na hradě více jak 30 let jako velmi vlivný hejtman neboli purkrabí. Kromě správy hradu měl na starost i rozsáhlé panství. Podle všeho byl vzdělaný, inteligentní, pracovitý, ale zároveň přísný, tvrdý a lstivý.

„Po opakovaném pročítání výtahů z dobových listin jsem došel k závěru, že Jan Precht chtěl být úspěšným a bohatým mužem a byl ochoten pro to leccos udělat. Například mám dojem, že, řečeno dnešní terminologií, doslova vytuneloval hrad a jeho panství. I proto byl často ve sporu s kašperskohorskými měšťany, protože ti ho chtěli vytunelovat také,“ přibližuje hlavní postavu letošních nočních prohlídek kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda.

Hrad Kašperk ale nabízí také divadelní představení, které nese název Rozmarné léto, a to v podání divadelního spolku Kašpar. Představení se bude konat 2. – 6. srpna od 21 hod a letos poprvé se bude hrát na hradním nádvoří.