Po Plzni jezdí myčka popelnic, umyje a vydezinfikuje jich až 250 za den

foto: M. Osvaldová

Jen několik měst v republice se může pyšnit myčkou popelnic. Plzeň je jedním z nich. V ulicích můžete potkávat speciální vůz, který nádoby na místě umyje i vydezinfikuje.

Čistá Plzeň si vůz za 5,5 milionu korun pořídila v loňském roce. Vypadá podobně jako klasický popelářský vůz s jediným rozdílem, že má v zadní části mycí zařízení. „Jezdíme za popelářským vozem, počkáme, až nádobu vyprázdní, pak ji vezmeme, dáme do vozidla, zavřeme a popelnice se vevnitř umyje. Kromě mycího prostředku máme i dezinfekci,“ popsal řidič myčky Rostislav Gaži.

foto: M. Osvaldová

Mytí kontejnerů probíhá celoplošně jedenkrát za rok. „Umyjeme asi 22 tisíc popelnic v cyklu 5 a 6 měsíců přes jaro, léto a podzim. Jakmile začne mrznout, tak už nemůžeme. Mohly by nám zamrznout trysky,“ vysvětlil jednatel Čisté Plzně Otakar Horák. Podle něj Čistá Plzeň umyje za den zhruba 200-250 popelnic v závislosti na jejich velikosti. „Taková je i kapacita nádrže,“ doplnil Horák.

Kromě celoplošného mytí probíhá aktuálně i speciální čištění pro ty, kteří plní svou novou povinnost uklízet odpadové nádoby v centru města mimo dny svozu. Tu vlastníkům nemovitostí ukládá vyhláška, jež nabyla účinnosti v červnu. Z 900 majitelů objektů dostálo povinnosti 680. A právě pro ně připravilo město bonus. „Všem, co vyhlášku plní, děkujeme. Jako poděkování jim společnost Čistá Plzeň během měsíce srpna umyje zdarma odpadovou nádobu. Chceme takto lidem poděkovat za plnění vyhlášky.  Vážím si toho, že většina našich obyvatel začala respektovat tuto povinnost bezodkladně po jejím schválení,“ podotkl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.