Po dlouhých letech čekání se Železná Ruda konečně dočká svého náměstí

Tato budova už brzy přestane hyzdit centrum Železné Rudy a umožni vybudovat náměstí. Foto: MÚ Železná Ruda

Svého opravdového náměstí se konečně dočkají občané i návštěvníci Železné Rudy na Šumavě. Po několika desetiletích dohadů totiž ve čtvrtek železnorudské zastupitelstvo schválilo nabytí zchátralé budovy bývalé kavárny Espresso, kterou s jejím majitelem vyměnilo za neméně zchátralou budovu ubytovny. Tímto významným krokem se zcela zásadně otevírá cesta pro vybudování nového náměstí v samotném centru Železné Rudy.

„Považuji to za obrovské vítězství a jsem rád, že se mi povedlo splnit klíčový předvolební slib. Budova bývalého Espressa hyzdila centrum Železné Rudy desítky let, nyní ji konečně získáme do svého vlastnictví a pevně věřím, že ji budeme moci po nabytí pozemků pod budovou rychle zbourat a vybudovat na jejím místě důstojné náměstí,“ řekl starosta Železné Rudy Filip Smola (ČSSD), který se tomuto tématu věnoval již v minulém volebním období, kdy byl ještě opozičním zastupitelem.

Problémem, který se roky nedařilo vyřešit, byly složité vlastnické vztahy. Pozemek pod budovou Espressa totiž není ve vlastnictví majitele budovy, ale má jej ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které jej v minulosti získalo od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vedení Železné Rudy se však nyní podařilo dohodnout s ředitelem ŘSD Plzeň, že jej navrátí úřadu, který jej následně převede do majetku města.

„Nechali jsme vyhotovit znalecké posudky na všechny předmětné budovy a pozemky. Intenzivně jsme komunikovali s majitelem budovy bývalého Espressa. Výsledkem byla dohoda o směně budov. Pro město je to velmi výhodná směna, protože se nám otevřela cesta k vybudování náměstí a současně jsme vyřešili budoucnost ubytovny, jejíž oprava by stála 18 milionů korun. Ty ale město potřebuje na dofinancování jiných, již započatých, investičních akcí. Smlouva o směně dává stávajícím obyvatelům ubytovny i nadále jistotu bydlení,“ vysvětlili místostarostové Petr Najman a Filip Brož.

Náklady na demolici budovy bývalého Espressa včetně základních terénních úprav by měly dle odhadu dosáhnout zhruba částky milion korun. „Je to velká úleva, ale současně jen první krok. Nyní musíme pracovat na tom, aby se podařilo odstranit zchátralou budovu, současně už začneme připravovat kroky k vytvoření náměstí. Pro Železnou Rudu to bude finančně velmi náročné, proto budu shánět dotace. Do celého projektu a výběru architektonického návrhu budeme chtít zapojit i občany. Cílem je, aby na své náměstí mohli být opravdu pyšní,“ uzavřel starosta Filip Smola.