Plzní prošel tradiční masopustní průvod

foto: V. Čermák

I v letošním roce prošel Plzní masopustní průvod. Veselice plná masek a živé hudby s tradičním názvem MASOPUST, MASOPUST, JEN MNE HOLKA NEVOPUSŤ! byla zahájena v sobotu 2. března v 16 hodin v Smetanových sadech U Branky. O skvělou náladu se staral Plzeňský lidový soubor Mladina, tentokrát bez vedoucího Libora Hnáta s jeho tradiční maskou pekařky. Plnil v té době povinnosti v rámci přípravy představení Psohlavci, které se uskuteční v Novém divadle v dubnu u příležitosti 65. výročí vzniku souboru.

Průvod pak došel až před plzeňskou radnici, kde podle tradice bylo poděkováno primátorovi města Plzně Martinu Baxovi za udělení povolení masopust konat. Ještě než předal účastníkům masopustního průvodu symbolický klíč od města, nechal se od všech přítomných ubezpečit, že mají rádi své město a zda o něj budou v následujícím roce dobře pečovat. Klíč převzal a celou akci moderoval Martin Šefl, vedoucí dětského souboru Mladinka, jehož členové také účinkovali v maskách v průvodu.

Průvod pak pokračoval Zbrojnickou ulicí až na Anglické nábřeží, kde na mostě U Jána vyvrcholil masopustní průvod svržením zapáleného Bakchuse do řeky Radbuzy. Tím bylo symbolicky zúčtováno se všemi nešvary a příkořími minulého roku. Ještě předtím se všichni pomodlili za zlepšení situace s nedalekými městskými lázněmi a také za úspěch všech plzeňských sportovců, kteří figurují v popředí nejvyšších soutěží, ať už je to na trávníku, na ledě či na dráze. O vyslyšení u Masopusta žádali přítomní i s žádostí, aby naše město dále vzkvétalo jako dosud a abychom se všichni měli dobře. I když jádro průvodu jako obvykle tvořily tradiční staročeské masky a muzikanti, byl vítán každý s vlastním nápadem. A krásných masek přišlo skutečně hodně.

Další fotografie si prohlédněte ve fotogalerii Masopust, masopust, jen mne holka nevopusť!