Plzeňští lékaři odchytili během jednoho dne 15 lidí s podezřením na plicní chorobu

foto: 80procent.cz

Při letošním dnu otevřených ambulancí v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF) zachytili plzeňští pneumologové 15 lidí s podezřením na vážnou plicní chorobu. Specialisty v plzeňské fakultní nemocnici mohli zájemci navštívit bez objednání a bez nutnosti žádanky od praktického lékaře.

Ve Fakultní nemocnici Plzeň byl podle Radky Bittenglové z Ambulance pro intersticiální plicní procesy a cystickou fibrózu o preventivní akci enormní zájem, přišlo 40 pacientů. Přibližně 15 z nich musí ještě absolvovat CT hrudníku a funkční vyšetření plic, než lékaři budou moci s jistotou stanovit diagnózu. „Nepochybně zachytíme nějakou fibrózu, zda konkrétně IPF, uvidíme dle výsledků,“ dodala Bittenglová.

Den otevřených dveří v rámci Týdne IPF uspořádali pneumologové v České republice už potřetí. „V roce 2017 jsme takto zachytili 6 lidí s podezřením na IPF,” říká předsedkyně ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová s tím, že lidé by se ale měli o své zdraví starat celoročně. „Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoliv během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi,“ dodala Čierná Peterová.

Podle Martiny Vašákové přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti je včasné určení diagnózy pro nemocné naprosto zásadní. „V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž umíme plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá polovina z odhadovaných 2000 pacientů s IPF,“ doplnila Vašáková.

IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. Bez léčby zbývají nemocnému asi tři roky života. Na IPF v České republice ročně zemřou desítky lidí, přičemž část z nich se vůbec nedostane k dostupné léčbě. Včasné určení diagnózy i zahájení léčby přitom nemocným může zachránit roky kvalitního života, případně se mohou dočkat transplantace plic.