Plzeňští dronaři pomáhají integrovanému záchrannému systému. Jako jedni z prvních

foto: město Plzeň

Plzeňští dronaři jsou jedni z prvních, kteří začali spolupracovat s jednotkami integrovaného záchranného systému. Jejich nasazení je časté například u hledání osob či požárů.

foto: město Plzeň

Dronaři pomáhají jednotkám integrovaného záchranného systému na území Plzeňského kraje. Takovouto spolupráci se záchranným systémem navázali jako jedni z prvních. „Nasazení dronů je časté u hledání pohřešovaných osob, požárů, či při demonstracích nebo fotbalových zápasech. V poslední době jsme pomáhali například u požáru ubytovny na Karlově, při cvičení záchranných jednotek před otevřením nejdelšího českého železničního tunelu Ejpovice, při pádu vrtulníku na Borech, u spadlého domu u mostu Milénia či při hledání ženy v lesích u Tachova. Pravidelně se také účastníme školení policistů a záchranářů, při němž nacvičujeme spolupráci. Pilot dronu na místě zásahu ovládá dron dle pokynů velitele zásahu, kterému se přenáší online přenos na tablet či obrazovku. V rámci dohody města Plzně a Plzeňského kraje po vyžádání velitele zásahu musíme být do dvou hodin u zásahu na území celého našeho kraje. Veškeré nasazení našich dronů při záchranných akcích je zdarma. O rady, jak funguje naše spolupráce s policií, se zajímá i newyorská policie,“ popsal ředitel úseku dronů Správy informačních technologií města Plzně Ondřej Bouček. O postupy, jak spolupracují plzeňští dronaři s českou policií, se zajímá i newyorská policie.

foto: město Plzeň

„Drony jsou technologií budoucnosti a město Plzeň je díky našemu úseku dronů v tomto oboru určitě nejlepší v České republice. Těší mě, že naši odborníci spolupracují se zahraničními firmami, výrazně tak pomáháme posouvat vývoj tohoto odvětví kupředu,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

„Naším cílem je dostat drony do praktického života, aby pomáhaly občanům i firmám. Například zapojení dronů do záchranných akcí výrazně ušetří čas, díky němuž lze lépe chránit osoby i majetek,“ podotkl Pavel Šindelář, technický náměstek primátora.