Plzeňský student zabodoval se svým filmem na festivalu v Záhřebu

foto: ZČU

Zlatou medaili si z 29. ročníku prestižního mezinárodního festivalu animovaného filmu Anima fest odvezl student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Matouš Valchář.

Cena pro nejlepší studentský film.

Ve studentské kategorii, která je jednou z pěti hlavních kategorií soutěže, zvítězil Matouš Valchář s krátkometrážním loutkovým filmem O tom co potom (anglicky After). Získal tak Cenu Dušana Vukotiće za nejlepší studentský film a s ní i finanční odměnu 1000 eur.

Příběh zasadil mladý tvůrce do eskymáckého prostředí a v necelých šesti minutách vykreslil, co nastane po smrti. „Eskymáci se nedostanou na žádné špatné místo. Nemají představu pekla, jen dvou odlišných nebí. Vize posmrtného života je postavena v podstatě na jídle, je tedy jednoduše vyjádřitelná,“ popsal Matouš Valchář snímek, který vytvořil jako svou bakalářskou práci. Se svým originálním dílem už zaujal minulý rok na mezinárodním festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy, kde v soutěži krátkých studentských filmů reprezentoval jako jediný Českou republiku. Teď si student magisterského navazujícího stupně ateliéru Intermédií připsal další vynikající ocenění. „Festival v Záhřebu má dlouhou historii a patří mezi nejvýznamnější světové akce. Matoušův snímek je nejenom výborně formálně zpracovaný, ale má i skvělý a aktuální obsah,“ zhodnotil snímek vedoucí ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba Jiří Barta.

„Je pro mě zvláštní pocit teď sklízet plody z již dávno překonané relikvie, kterou jsem dělal už před třemi roky,“ komentuje svůj úspěch oceněný student, který na filmu pracoval v akademickém roce 2015/2016 a postprodukci dokončil v roce 2018. „Od té doby jsem se na míle posunul. Doufám tedy, že získá-li tento úspěch nějakou pozornost, nasměruje potenciální diváky spíše k současnému projektu, na kterém participuji, což je internetová platforma TELEVIZE ESTRÁDA,“ říká Matouš Valchář.