Plzeňský pivovar už teď hlásí rekord v počtu návštěvníků a od 9. července zve na Léto v Prazdroji

foto: plzen.cz

Turistická sezona v plzeňském pivovaru se již naplno rozběhla. Za první měsíce roku zaznamenal Plzeňský Prazdroj více než dvojnásobný nárůst počtu návštěvníků oproti loňsku. Pro zvýšený zájem prodlužuje otevírací dobu a připravil novinky v Návštěvnickém centru i na samotné trase. Nádvoří plzeňského pivovaru ožije v létě oblíbenými koncerty v cyklu Léto v Prazdroji, připraveno je letní kino a celá řada dalších akcí.

Plzensky Prazdroj01Sezona akcí v pivovaru se rozběhla hned od začátku roku a nese se zejména ve znamení projektu Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015, jehož je Plzeňský Prazdroj generálním partnerem. Hned v lednu a únoru se pro veřejnost otevřely dvě výstavy v Pivovarském muzeu a Plzeňském historickém podzemí. V únoru pak mohli lidé na nádvoří pivovaru shlédnout dvě instalace z vizuálního Festivalu světla. „Akce navštívily dohromady desítky tisíc lidí. I proto návštěvnost v tradičně turisticky slabých zimních měsících dosáhla rekordních čísel. Nárůsty v desítkách procent registrujeme také na samotných návštěvnických trasách,“ říká Tomáš Raboch, vedoucí rozvoje v úseku cestovního ruchu a péče o historické dědictví Plzeňského Prazdroje. Přibližně polovinu z celkové návštěvnosti tvoří Češi, tradičně nejsilnější zahraniční skupinou zůstávají Němci, jejichž počty letos narůstají. „Znatelné poklesy tradičně silně zastoupené části návštěvníků z Ruska nahrazují hosté z nově nastupujících trhů, jakými jsou například Jižní Korea, Indie, Izrael či Jižní Amerika. Velmi silně zastoupeni jsou turisté z Číny a Tchaj-wanu, poté další státy EU a Američané,“ dodává Tomáš Raboch.

Plzensky Prazdroj02Již loni Plzeňský Prazdroj inovoval prohlídkovou trasu a další změny chystá i pro letošek. „Postupně inovujeme návštěvnické trasy v pivovaru i v Pivovarském muzeu,“ říká Raboch. Konkrétních novinek se dočkají lidé v Návštěvnickém centru, expozici surovin i dalších místech trasy pivovarem. Zbrusu nová je již dárková prodejna na pivovarském nádvoří. „Pro očekávaný zvýšený zájem hostů z domova i zahraničí jsme letos přes sezónu přistoupili k prodloužení otevírací doby v pivovaru, Pivovarském muzeu i v Historickém podzemí. Přidáváme časy prohlídek pro organizované skupiny i individuální návštěvníky. Těší nás také obrovský zájem lidí o večerní školy čepování nebo o zážitkový program Cesta pivovarského tovaryše, který je určen zejména pro organizované skupiny návštěvníků,“ poodhaluje Tomáš Raboch další novinky.

V letních měsících, ale i na podzim, ožije nádvoří plzeňského pivovaru naplno. I letos mohou lidé navštívit sérii čtvrtečních koncertů s názvem Léto v Prazdroji. Hudební šňůra osmi koncertů začíná již 9. července a potrvá do 27. srpna. Na nádvoří se uskuteční také sobotní farmářské trhy, které navíc nabídnou návštěvníkům workshopy kuchařů z národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. S nimi se do vaření budou moci zapojit i návštěvníci trhů. Další novinkou je letní kino v Prazdroji s kapacitou více než 500 míst.  České i zahraniční divácky úspěšné filmy budou promítány během letních prázdnin každou středu. Letní sezónu symbolicky uzavře tradiční Pilsner Fest. Letos dvoudenní – ve dnech 2. a 3. října – pořádaný ve spolupráci Plzeňského Prazdroje, Města Plzně a Evropského hlavního města kultury 2015. I tento velký svátek plzeňského piva přinese řadu novinek a překvapení.