Plzeňský pivovar navštěvuje nejvíce lidí z Asie

foto: Plzeň TV

Letošní rok byl pro pivovar velice úspěšný. Hned na několika akcích byla návštěvnost vyšší než minulé roky. Manažer pro turismus a tradice Plzeňského Prazdroje Rudolf Šlehofer nám zhodnotil dosavadní sezónu a prozradil, co pivovar připravil pro návštěvníky na zimní období.

I když ještě není konec roku, jak hodnotíte uplynulé měsíce v pivovaru?
Letos jsme začali poměrně brzy a to Májovou vyjížďkou motorek. Překonali jsme rekord. V pivovaru bylo asi 1 800 motorek. To bylo nejvíc, co jsme kdy zažili. Pak už byly týden co týden různé koncerty, festivaly, například festival polévek, různé veletrhy a akce na nádvoří. K těm nejpovedenějším rozhodně patřil Gambrinus den, který byl na náměstí. Udělali jsme z náměstí a okolí jednu velkou pivní zahrádku. Velký úspěch mělo Léto v Prazdroji. Přes 5 000 lidí přišlo na koncert skupiny Extra band revival a samozřejmě Pilsner fest se těšil velké návštěvnosti.

Léto bylo tedy hodně úspěšné, ale už je za námi. Co chystáte na zimu?
Z nádvoří se zpátky vracíme k výčepům. Pro naše návštěvníky máme připravené zážitkové programy, ať už je to škola čepování, Gambrinus párty nebo mohou lidé zajít do sklepa na šalandu. Ta je velice oblíbená kolem Vánoc. Návštěvníci mohou zajít na prohlídku do kteréhokoliv našeho pivovaru, do muzea i do podzemí.

O prohlídky je velký zájem. Jaká národnost vede mezi návštěvníky?
Z individuální národnosti je pořád nejvíce Němců. Velmi narůstají počty turistů z Asie. Nemůžeme přesně říct, jestli jsou to návštěvníci z Korey nebo Taiwanu, ne všichni se s námi chtějí podělit o tuto informaci. V absolutních číslech, pokud sečteme Asii dohromady, překonávají zatím asijští turisté Němce.

Letos si připomínáme sto let republiky, slaví to i pivovar?
My slavíme už od jara, kdy jsme otevřeli dvě výstavy. Jedna je přímo na nádvoří v Plzeňském pivovaru a druhá je v Pivovarském muzeu. Jsou to tematické výstavy o životě v pivovaru a v Plzni. Obě výstavy jsou k vidění do konce října. Přijďte se podívat.