Plzeňský kraj zavádí Turistu, univerzální jízdenku na hromadnou dopravu

ilustrační foto: cd.cz

Novou jednodenní jízdenku nazvanou Turista, která je určena pro jízdu vlaky, autobusy, případně MHD v Plzni zavádí od 1. července Plzeňský kraj. Jízdenka bude platit na vlakových a autobusových linkách a spojích financovaných Plzeňským krajem. Jednotlivec zaplatí za jednodenní jízdenku včetně MHD v Plzni 180 korun, bez plzeňské MHD 130 korun.

Jízdenka bude mít i skupinovou variantu pro dva dospělé a maximálně tři děti do 15 let. Zájemci za ni zaplatí 350 korun včetně MHD v Plzni, bez plzeňské hromadné dopravy vyjde na 250 Kč. Informoval o tom náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

„V integrované dopravě Plzeňska (IDP) zatím neexistuje přestupní jízdné, které by mohli využít turisté pro celodenní cestování po kraji. Nová jízdenka, která se bude letos zatím distribuovat jako papírová. Prodávat se bude na prodejních místech dopravců a po označení bude platit v uvedený den, měsíc a rok. Platit bude na všech linkách a spojích, na kterých jsou uznávány slevy Plzeňského kraje. Umožní přestupní jízdy obyvatelům Plzeňského kraje i turistům z ostatních regionů,“ řekl Čížek. Dodal, že jízdenka je vytištěna na papíře s ochrannými prvky. Hejtmanství dotuje každoročně autobusovou a vlakovou dopravu v kraji stamilióny korun. Letos dává na zajištění základní dopravní obslužnosti přes miliardu korun.