Plzeňský kraj už zná své nejlepší stavby roku 2018

Přístavba školní družiny v Plzni-Újezdě je jednou z oceněných v soutěži Stavba roku.

AKTUALIZOVANO: Stavbami roku Plzeňského kraje 2018 se staly přístavba školní družiny v Plzni-Újezdě, modernizace trati Rokycany – Plzeň a obnova Lobezského parku v Plzni. Slavnostní vyhlášení cen se uskutečnilo ve středu v plzeňské Měšťanské besedě. V 16. ročníku soutěže vybírala vítěze odborná porota mezi 20 nominovanými stavbami v sedmi kategoriích. Hlavní ceny pocházejí tentokrát z kategorií novostavby budov, dopravní a inženýrské stavby a veřejná prostranství.

Modernizace trati Rokycany – Plzeň

Čistotu tvaru, detailu, jednoduchost, přehlednost, logičnost navrženého řešení a optické prolnutí vnitřních i vnějších prostor ocenili porotci v případě přístavby školní družiny v Plzni-Újezdě Modernizace trati Rokycany – Plzeň zase získala titul za vysoce profesionální provedení a za jemné zasazení významné dopravní stavby do krajiny. U obnovy Lobezského parku zase zaujal citlivý a novými neotřelými prvky oživený prostor příměstského parku, který nabízí nové možnosti rekreace.

V soutěži uspěla i rekonstruovaná budova u Seneckého rybníka v Plzni sloužící skautům

Cenu sedmičlenné odborné poroty si odnesla novostavba Mateřské školy Prokopa Holého ve Stříbře za neotřelé a nekompromisní barevné pojetí interiéru. Cenu veřejnosti získala v internetovém hlasování více než 2000 lidí z celého regionu rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka v Plzni, která slouží hlavně jako zázemí skautů. Klubovna získala i cenu primátora Plzně Martina Baxy (ODS). „Moderní a příjemná stavba díky dřevěnému plášti výrazně ožila. Dům přirozeně zapadá do okolní přírody a více souzní s místem u rybníka,“ komentoval stavbu primátor Baxa.

Obnova Lobezského parku v Plzni

Cenu hejtmana Plzeňského kraje zase získala rekonstrukce náměstí v Plané. „Jedná se o úžasnou rekonstrukci, která ještě více podtrhuje malebnost městečka,“ komentoval rozhodnutí hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Cenu Krajské hospodářské komory získala rekonstrukce dlouhodobě neudržovaného objektu na Technologický park DRONET. „Na návrh poroty jsem rád předal ocenění náročné rekonstrukci DRONETu, vzhledem k zásadní změně funkční náplně objektu. Objekt bude sloužit jako nové technologické zázemí na podporu aplikací pro bezpilotní letadla a další projekty v oblasti IT technologií, včetně zázemí startupové firmy,“ řekl Petr Chvojka, předseda představenstva Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji.

Cenu poroty si ze soutěže odnesla Mateřská škola Prokopa Holého ve Stříbře, a to za neotřelé a nekompromisní barevné pojetí interiéru. Odborná porota dále udělila Čestná uznání přestavbě osobního nádraží včetně mostů v Mikulášské ulici v Plzni, dostavbě víceúčelové sportovní haly v Plzni na Slovanech, sportovnímu areálu v Dobřanech a obnově historického parku v klatovských Vrchlického sadech.

Cenu uděloval také Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Za realizaci kultivované a funkční dopravní stavby, která oživila dříve nepřístupnou část města, ji věnoval novému autobusovému přestupnímu terminálu v plzeňské Šumavské ulici.

 

Nominované stavby soutěžily v těchto kategoriích:

A/ Novostavby budov,

B/ Rekonstrukce budov,

C/ Stavby pro bydlení,

D/ Dopravní a inženýrské stavby,

E/ Průmyslové stavby,

F/ Sportovní a volnočasové stavby,

G/ Veřejná prostranství (parky, náměstí, návsi).

Seznam všech nominovaných staveb:

Mateřská škola Prokopa Holého, Stříbro

Přístavba školní družiny, Plzeň – Újezd

Přístavba výtahu a sociálního zařízení – bezbariérové úpravy Gymnázia Luďka Pika, Plzeň

Přestavba bývalé prodejny potravin a realizace nové pěší zóny, Třemošná

Rekonstrukce budovy u Seneckého rybníka, Plzeň

Rekonstrukce kina na víceúčelové kulturní zařízení „Bio Střela“, Plasy

Stavební úpravy a rozšíření mateřské školy, Štěnovice

Technologický park Dronet – 1. etapa, Plzeň

Chytré bydlení KLR@Plzeň

Nová Valcha, Plzeň

Autobusový přestupní terminál Plzeň – Šumavská

Modernizace trati Rokycany – Plzeň

Uzel Plzeň, přestavba osobního nádraží a mostů Mikulášská

Přípravna potravin CrossCafe Original, Plzeň

Výrobní hala a kanceláře společnosti Stolfig, Chotěšov

Dostavba víceúčelové sportovní haly v areálu městské sportovní haly, Plzeň

Sportovní areál, Dobřany

Obnova Lobezského parku, Plzeň

Rekonstrukce náměstí Svobody, Planá

Obnova historického parku – Vrchlického sady, Klatovy