Plzeňský kraj: o 60 % více případů klíšťové encefalitidy než před dvěma lety

ilustrační foto: pixabay.com

V roce 2017 bylo v Plzeňském kraji hlášeno 43 případů klíšťové encefalitidy – o téměř 60 % více než v roce 2015. Počet případů se zvyšuje celorepublikově, a to z celkových 351 na 687! Jednou z příčin může být nízká proočkovanost populace, která je v České republice pouhých 24 %.  Klíšťata nejčastěji přenášejí dvě onemocnění. Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

V Plzeňském kraji se tato infekce šířila především na jižním Plzeňsku. V posledních letech má řada nemocných v anamnéze pobyt na Sušicku, kde byl přenos dříve výjimečný. „Důležité je chránit nejen děti, ale i dospělé a seniory; zatímco u dětí je průběh infekce většinou nekomplikovaný, u starších osob dochází k řadě komplikací, celoživotním následkům, ale i k úmrtím.  V roce 2017 byla V Plzeňském kraji tato infekce diagnostikována u osob v širokém věkovém rozmezí – od  4 do 76 let,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni, Univerzita Karlova.

 

Infikovaná klíšťata se vyskytují vesměs do nadmořské výšky 700-900 m n. m., v posledních letech byla i na našem území zachycena i ve vyšší nadmořské výšce.   Před klíšťovou encefalitidou není chráněná žádná věková skupina obyvatel. Nejúčinnější prevencí je očkování, které pomáhá před onemocněním chránit.

Nejvíce zodpovědní jsou lidé ve věku 18–24 let, kde je očkovaných 36 lidí ze sta,  po nich následují děti a dospívající do 19 let s 29 procenty proočkovanosti.  V sousedním Rakousku je přitom očkováno 80 -90 % obyvatel, což vedlo i k výraznému snížení nemocnosti na tuto infekci. Podle údajů plzeňských epidemiologů, kteří dlouhodobě studují proočkovanost minimálně třídávkovým schematem, je v populaci asi 15 % očkovaných. Zatímco ve věku 10 – 19 let je očkováno 36 – 40 % obyvatel kraje, proočkovanost dospělých je daleko nižší, v současnosti se pohybuje na hranici 10 %.