Plzeňský kraj má nejdražší benzin v ČR, litr je za 36,86 Kč

ilustrační foto

Plzeňský kraj má nejdražší benzin v republice. Litr Naturalu 95 v regionu ve čtvrtek stál v průměru 36,86 Kč, celostátní průměr je u tohoto nejprodávanějšího benzinu 36,20 Kč. Ve srovnání s minulým týdnem v Plzeňském kraji cena benzinu vzrostla o 35 haléřů za litr. Experti v propadu kraje na pozici s nejdražším benzinem vidí spíš náhodu. Ceny sleduje dlouhodobě CCS.

„Podle mého názoru je to náhoda,“ řekl dnes Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic ČR. Podle něj se může do cen v Plzeňském kraji promítnout i poloha u hranic s Německem. „Tím, že koruna devalvovala, stala se pro Němce pohonná hmota v Česku trochu levnější. To mohlo znamenat, že příhraniční pumpy mohly trochu zdražit a Němci tam stále jezdí,“ uvedl. V minulosti v českém pohraničí vzniklo podle Indráčka extrémně hodně čerpacích stanic, protože prodávat Němcům bylo výhodné. Postupně, jak koruna posilovala, klesala atraktivita českých benzinových pump. Před devalvací přitom platilo, že příhraniční pumpy měly ceny nižší než stanice ve vnitrozemí. „Teď se to možná trochu srovnalo,“ řekl Indráček.

Mezi sedmi okresy Plzeňského kraje je nejdražší už tradičně právě pohraniční Tachovsko, kde se litr Naturalu 95 prodává za 38,13 Kč, což je o 20 haléřů více než před týdnem. Naopak nejlevnější benzin má severní Plzeňsko, kde litr stojí 35,90 Kč. Nafta se v Plzeňském kraji prodává v průměru za 36,11 Kč, což je o šest haléřů více než před týdnem. Republikový průměr u nafty je 35,93 Kč. Nejlevněji řidiči naftu nakoupí v okrese Plzeň-sever, a to za 35,20 Kč, tedy o tři haléře levněji než před týdnem, nejdráž na Tachovsku, a to za 37,92 Kč, tedy o 30 haléřů dráž. V sousedním Německu jsou pohonné hmoty dlouhodobě dražší než v ČR, obdoba českého naturalu se tam po přepočtu prodává za 44,68 Kč za litr, nafta za 39,24 Kč za litr.

čtk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here