Plzeňský kraj hledal nejkrásnější jablko a hrušku

Foto: Plzeňský kraj

Výstava českých a bavorských zahrádkářů v Plzeňském kraji je už tradiční podzimní akcí, letos ale poprvé mohli návštěvníci vybírat nejkrásnější plody, konkrétně jablko a hrušku. Výstava se uskutečnila o víkendu 4. a 5. října v KD Šeříková v Plzni a ceny za nejkrásnější výpěstky si odnesli: za „nej“ jablko pěstitelé ze Šťáhlav a za „nej“ hrušku pěstitelé z Horní Bělé.

„Těší mě velký zájem ze strany vystavovatelů, kterých se přihlásilo více než šedesát, ale také obrovský zájem veřejnosti.“ uvedl hejtman Václav Šlajs, který na akci osobně dorazil. Zahrádkářskou výstavu pořádá třetím rokem Plzeňský kraj spolu s Českým zahrádkářským svazem.

Zpestřením letošního ročníku byla soutěž o nejkrásnější jablko a hrušku Plzeňského kraje. Návštěvníci mohli vybírat z deseti jablíček a šesti hrušek od pěstitelů z regionu. Do hlasování o nejkrásnější jablko se zapojilo 308 návštěvníků a svými hlasy vybrali jablko Rubín od pěstitelů ČZS základní organizace Šťáhlavy. Nejkrásnější hrušku vybíralo 368 hlasujících, kteří zvolili hrušku Lebosca od zahrádkářů ČZS základní organizace Horní Bělá. Z hlasovacích lístků byli ještě vybráni dva návštěvníci, kteří si stejně jako výherci soutěže o nejkrásnější jablko a hrušku, odnesli koš regionálních potravin. Kromě ovocných a zeleninových výpěstků mohli návštěvníci výstavy obdivovat květiny, bylinky, okrasné keře, zahradní techniku či si nechat odborně poradit. Pro děti byla připravena farmářská stezka a další zábavné atrakce. Ani tentokrát nechyběly produkty oceněné titulem Regionální potravina Plzeňského kraje.