Plzeňský kraj chystá úvěr, potřebuje předfinancovat své stavby

Krajský úřad Plzeňského kraje / foto: plzensky-kraj.cz

Za pět miliard korun má Plzeňský kraj na příštích pět připraveny různé stavby, na které je ovšem potřeba získat dotace. Zastupitelé kraje proto schválili smlouvu na revolvingový úvěr do výše 1,5 miliardy korun, aby kraj akce při udržení finanční stability dokázal dopředu zaplatit. Vybrali nabídku Komerční banky, ČSOB a České spořitelny.

Kraj z půjčky stavby stoprocentně předfinancuje a získané dotace bude ihned vracet bankám. Až do současné doby kraj hospodařil od svého vzniku bez půjček.

Finance vyčerpané z úvěru hodlá kraj splácet nerovnoměrně a různými částkami bez sankcí podle toho, jak budou přicházet peníze z dotací. „Mohou chodit až do roku 2023, dokdy lze půjčku čerpat. Pokud zbude po pěti letech neuhrazený zůstatek, tak se okamžitě překlopí do investičního úvěru s fixní úrokovou sazbou 2,5 procenta,“ vysvětlila zastupitelům před schválením smlouvy ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Zástupce Komerční banky doplnil ekonomickou náměstkyni další informací, že kraj může úvěr čerpat tehdy, kdy bude peníze potřebovat, což je velmi flexibilní. Kraj začal jednat o úvěrovém rámci před půl rokem, což byla nejvhodnější doba na fixní úrokové sazby. Dnes už by byl úrok o 0,5 až jedno procento vyšší.

I se svými organizacemi má kraj připraveno množství nejrůznějších staveb, které by chtěl realizovat. Zatím není jasné, kdy budou vyhlášené výzvy, které se stále posouvají. Investice se tak nakumulují hlavně do let 2019 a 2020. Kvůli tomu se ale hejtmanství obává toho, že v tomto období nenajde dostatečné množství kvalitních stavebních firem.

Kraj musí předfinancovat všechny akce v plné výši pěti miliard korun a podle slov ekonomické náměstkyně Krejsové by to nezvládl z vlastních prostředků, aniž by výrazně neomezil své činnosti. V rezervním fondu má kraj miliardu korun, která je ale blokovaná na předfinancování na letošní rok. Kvůli chybějícím výzvám ale zatím vydal na projekty 112 milionů korun.

Už teď je ale jasné, že tři miliardy korun půjdou do silnic. V roce 2020 totiž očekává kraj platbu za dostavbu západního okruhu Plzně, na nějž bude muset jako investor vydat asi 1,7 miliardy korun. Další investice se budou týkat různých přestaveb a rekonstrukcí škol zřizovaných krajem. Od poskytovatelů dotací se pak kraji vrátí 85 procent uznatelných nákladů. Zatím ale není jasné, jaké ceny staveb vyjdou ze soutěží. Náklady staveb se určovaly v době krize stavebnictví, ale nyní se zvedly