Plzeňský kraj chystá další výběrové řízení na provozovatele záchytky

ilustrační

Jediná protialkoholní záchytná stanice s deseti lůžky funguje v současné době v Plzni pro celý Plzeňský kraj, kde žije kolem 580 tisíc obyvatel. Ročně má záchytka téměř 1700 klientů, kteří tam přenocují. Zřizovatelem záchytné stanice je Plzeňský kraj, který na jejího provozovatele vypisuje opakovaně výběrové řízení, většinou na dva roky provozu. Hejtmanství musí připravit nové výběrové řízení, protože letos opět končí termín. V posledních letech se do konkurzu hlásil pouze jediný zájemce, současný provozovatel záchytky. Jedná se o jednu z plzeňských soukromých poliklinik.

Zatímco v letech 2015 a 2016 platil kraj za provoz záchytky ročně 2,7 milionu korun, loni a letos se částka zvedla až na 6,3 milionu korun. „Výrazné zvýšení si vyžádaly nutné úpravy zařízení či nařízený růst platů zdravotnických zaměstnanců. Krajský příspěvek částečně pokrývá také ztrátu za provoz záchytky, neboť se daří vybrat poplatek za přenocování jen od zhruba 18 procent klientů, řekla krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Za jednu noc strávenou na záchytce platí lidé 4500 korun, což je asi nejvíc v ČR.

Pro provozování záchytné stanice se kraj snažil v minulosti, bohužel marně, hledat i jiné řešení. „Po zvážení všech okolností, nároků na personál, mzdy, prostory a investice do stavebních úprav jsme usoudili, že nejlepší je záchytka tam, kde je,“ informovala radní Stárková. Podle jejích slov se totiž nenašel nikdo jiný, kdo by chtěl náročné zařízení provozovat. Kraj také nenašel žádné vhodné prostory ani ve svých zdravotnických zařízeních. A přímo v Plzni, která je pro zřízení záchytky nejvhodnějším místem, není ani žádná z nemocnic, které zřizuje Plzeňský kraj.

Hejtmanství dokonce před dvěma lety oslovilo plzeňskou fakultní nemocnici i další dvě místní soukromé nemocnice. Ty vyčíslily náklady na provoz záchytné stanice výrazně vyšší, než kolik teď platí kraj. O provozování této služby navíc neměly oslovené nemocnice zájem.

V roce 2015 prošlo protialkoholní záchytnou stanicí v Plzni 1676 klientů, o rok později jich bylo 1683. Loni přenocovalo na plzeňské záchytce 1674 osob a do poloviny letošního roku tam bylo 849 osob.