Plzeňský festival Živá ulice letos spojí zahraniční alternativu s českou kvalitou

Bosna, Rumunsko, Izrael nebo například Švédsko zavítají už v srpnu do centra Plzně. Na scénách multižánrového festivalu Živá ulice se představí nejvýraznější umělci současné (nejen) evropské alternativní hudební scény. Dubioza kolektiv, Moonligt breakfast, Fanfara Transilvania, Irya’s Playground a Adam Ben Ezra zahrají po boku českých etablovaných jmen. Poslední dva zmiňovaní se navíc v České republice představí vůbec poprvé.

Moonlight breakfest
Moonlight breakfest

“Zatímco v loňském roce jsme vycházeli z Roku české hudby a zaměřili se na české interprety, letos domácí scénu obohatíme zahraničními kapelami. V dramaturgii jsme se zaměřili na evropské kapely ze zemí mimo Evropskou unii. Přišlo nám zajímavé přivést do Evropského hlavní města kultury interprety ze zemí mimo ni a vytvořit prostor, kde se potkají umělci různých žánrů a z různých zemí. Přitom ale nezapomínáme ani na domácí scénu. Na Živé ulici zahraje již tradičně plzeňská Znouzectnost, doplní ji například Ocho Rios, Sebevrány či Glajstr Duo,” popisuje dramaturgii letošního ročníku Jakub Vedral, ředitel festivalu.

Fanfara Transilvania
Fanfara Transilvania

Jednou z nejvýraznějších zahraničních kapel je bosenská Dubioza kolektiv, jejíž hudba se skládá z rytmů reggae, dubu a rocku. Ty doplňují politické texty, v nichž se spojuje touha po míru, porozumění a toleranci, témata odrážející zkušenosti z války v Jugoslávii, zároveň platná univerzálně. Dubioza má na svém kontě devět vydaných desek a podle BBC je jednou z nejvýraznějších hlasů současné Bosny a Hercegoviny. České publikum je určitě zaznamenalo během loňského roku, kdy v rámci svého miniturné objeli 4 česká města, z nichž jedno byla také Plzeň.

Čerstvý vítr přivanou rumunští Moonlight breakfast se svým mixem soulu, electro, nu-jazzu a swingu. První album vydali v září 2014 a od té doby si zahráli na mnoha koncertech doma i v zahraničí. Diváky totiž baví nejen chytlavými melodiemi, ale i sympatickou sestavou – Moonlight breakfast tvoří mladí manželé a herec, profesionální jezdec na koni a bývalý student teologie v jednom. Taková různorodost se pak odráží i v jejich hudebním stylu. Východní blok ještě doplní Fanfara Transilvania, desetičlenná kapela, která plzeňské Náměstí Republiky rozdivočí v gypsy & balkan rytmech. Nejen její bubeník s rychlosti 200 úderů za minutu se vám představí 15. srpna na hlavní scéně.

Adam Ben Ezra
Adam Ben Ezra

Z YouTube až do Evropského hlavního města kultury. Tak by mohl popsat svoji cestu na Živou ulici izraelský fenomenální kontrabasista Adam Ben Ezra. “Adama Bena Ezru, loopujiciho kontrabasistu, vám představujeme možná v jednom z nejkrásnějších momentů jeho kariéry. Adamovy songy na YouTube slyšeli statisíce lidí, a tak se rozhodl vyrazit na své vůbec první turné. Živá ulice bude jednou z jeho prvních zastávek, na které bude stát za to být,” přibližuje Michael Tardík, jeden z dramaturgů festivalu. Adam Ben Ezra vystoupí na Živé ulici v pondělí 14. srpna.

Z jihu na sever se Živá ulice přenese díky britsko-švédské dvojici Irya’s Playground, která začala svoji kariéru v roce 2008. Spolupráce se slavným Circus Cirkör jí přinesla možnost zahrát si po celém světě. Tentokrát zavítají v samostatném sólovém projektu vůbec poprvé do Plzně a představí své nové album The Pain of Letting Go vydané v dubnu letošního roku.

Zahraniční interpreti tak doplní tuzemskou hudební scénu a dodají Živé ulici nádech dálek. Diváci si tak budou moci poslechnout mezinárodní rytmy a tóny a objevit nové zahraniční kapely. Ostatně to je i jedním z hlavních cílů festivalu – nabídnout divákům nejen známá jména, ale představit jim také kvalitní tvorbu, kterou dosud neznali. Festival Živá ulice se koná v termínu 10. – 23. srpna 2015.

[quote_box_center]Koncerty zahraničních interpretů na Živé ulici 2015:

  1. srpna 19.30 – 20.30 Adam Ben Ezra
  2. srpna 21.00 – 22.00 Fanfara Transilvania
  3. srpna 21.00 – 22.00 Dubioza Kolektiv
  4. srpna 18.45 – 19.30 Irya’s Playground
  5. srpna 19.30 – 20.30 Moonlight Breakfast[/quote_box_center]