Plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil se nediví, že lidé Evropské unii nevěří

foto: top09.cz

Dokud Evropská unie neukáže, že dokáže ochránit své hranice a že pro přicházející migranty platí jasná pravidla, tak bude její důvěra u lidí nadále klesat. O tom je přesvědčen plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za TOP 09). Evropská unie má mezi Čechy nejnižší podporu v dlouhodobém měření agentury STEM. Věří jí jen 29 procent české veřejnosti. Pospíšil to zveřejnil na svém Facebooku.

„Bohužel se jedná o logický důsledek neakceschopnosti a některých hloupých nápadů evropských lídrů a institucí při řešení uprchlické krize,“ píše Jiří Pospíšil a jako příklad uvádí povinné kvóty, proti kterým sám protestoval.

EU je na tom nejhůře mezi vybranými mezinárodními institucemi. Dle únorového šetření STEM ji věří pouze necelá třetina dotázaných (29 procent). To je nejnižší hodnota v časové řadě STEM. Největší podporu měla EU u Čechů v době předsednictví v roce 2009. Poté začala důvěryhodnost oslabovat s výjimkou krátkodobého zvýšení v roce 2013. Podobný průběh měla důvěra Čechů v Evropský parlament. V únoru se zastavila na 24 procentech. I to je podle STEM historické minimum.

Důvěra v evropské instituce nesouvisí se vzděláním ani s věkem lidí. Na základě politických preferencí věří EU nejčastěji příznivci TOP 09 a nadprůměrnou důvěru mají také sympatizanti hnutí ANO a KDU-ČSL. Mezi stoupenci ODS je propad důvěry v EU nejvýraznější. V případě ostatních politických stran je snížení důvěryhodnosti méně výrazné, mezi pěti až devíti procenty.

„Dokud Evropská unie neukáže, že dokáže ochránit své hranice a že pro přicházející migranty platí jasná pravidla, tak bude důvěra nadále klesat,“ varuje Jiří Pospíšil.