Plzeňské Dny vědy a techniky opět přilákaly obrovské množství lidí

foto: V. Čermák

Už potřinácté proběhly v Plzni Dny vědy a techniky Západočeské univerzity. V pátek a v sobotu bylo plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem dějištěm akce, která získává stále větší oblibu. Dokazuje to veliká návštěva, hlavně z řad školní mládeže, už během pátečního dopoledne. Zmiňovaný prostor v centru města se proměnil ve vědeckou laboratoř s 32 interaktivními expozicemi, před některými se tvořily docela slušné fronty.

Dny vědy a techniky dávají, především školákům, možnost proniknout k podstatě nejrůznějších jevů a zároveň si vše takzvaně osahat a na vlastní kůži vyzkoušet. Děti tak zažívají, že poznání přináší radost i zábavu, často i  překvapení. Je velice reálné, že tato akce podpoří jejich zájem o studium technických a přírodovědných oborů.

Jednou z novinek expozice nazvaná Víte, co jíte? Aneb Jídlo nejen pod mikroskopem. Jinde mohou návštěvníci otestovat různé druhy materiálů v destrukčních zkouškách. Zjistí, jak se materiály chovají a k jakým změnám u nich dochází. Koho zajímají stroje řízené počítačem, jistě zavítal do stánku s laserovou gravírovačkou, 3D tiskárnou a obráběcími stroji. Na náměstí byl také vystaven  neobvyklý automobil,  návrh studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara nového crossoveru, vycházející z velikosti Škody Fabie třetí generace. Hlavně mladší návštěvníci si vyzkoušeli, jak se nanáší a tvaruje model auta podle zpracovaných nákresů s využitím hlíny.

K vidění byl i funkční elektromobil Yo!, který vznikl pod vedením designéra a pedagoga Františka Pelikána.

Veliký zájem návštěvníků byl i u stánku, kde si mohli dozvědět jak vzniká teplo a elektřina a mohli si vyzkoušet na speciálních rotopedech  vlastními silami vyrábět elektřinu.

Celou fotogalerii si prohlédněte zde.

V prostoru před Západočeským muzeem čekala na návštěvníky stanoviště jako Astronomie a kosmonautika pro každého, Rakety na alternativní pohon, Člověk a energie nebo Fyzika převážně nevážně.