Plzeňské divadlo uvedlo v premiéře Hoffmannovy povídky Jacquese Offenbacha

foto: Pavel Křivánek

Ve francouzském originále o víkendu divákům v Plzni představilo Divadlo J. K. Tyla Offenbachovu operu Hoffmannovy povídky. Velké divadlo ji uvádí po dvaceti letech. Hudbu nastudoval dirigent Tomáš Brauner, režisérem je Dominik Beneš.

Hoffmannovy povídky  jsou Offenbachovým posledním jevištním dílem.  Jsou uváděny častěji, než jeho slavné kusy Krásná Helena nebo Orfeus v podsvětí.

Scénu pro novou plzeňskou inscenaci navrhl Martin Černý, kostýmům vtiskla výtvarnou podobu Zuzana Přidalová, o světelný design se postaral Martin Špetlík. Dramaturgie se ujal Zbyněk Brabec a sbor připravil Zdeněk Vimr. Choreografie je dílem Petry Parvoničové. V titulní roli Hoffmanna alternují Tomáš Černý a Valentin Prolat.

[quote_box_center]Hoffmannovy povídky

Titulním hrdinou je skutečná historická po­stava raného německého romantismu. Ernst Theodor Amadeus Hoffmann byl neobyčejně všestrannou osobností: vedle občan­ského povolání právníka byl spisovatelem, hudebním skladatelem i malířem. Jules Barbier vytvořil libreto, v němž básník Hoffmann, čekající v divadelní restauraci na zpěvačku Stellu, vypráví své tři prapodivné milostné příběhy: k loutce Olympii, zpěvačce Antonii a kurtizáně Giuliettě. Všechny tři dívky Hoffmannovi unikly, stejně jako Stella, která odchází s Hoffmannovým sokem radou Lindorfem, protože se Hoffmann během svého vyprávění zcela opil.[/quote_box_center]