Plzeňské divadlo obsadí hulvát, křupan a pomstychtivý lajdák Král Ubu

foto: Dita Havránková

Velké divadlo v Plzni uvede v premiéře 9. února představení Král Ubu. Slavný text francouzského dramatika Alfreda Jarryho upravila a s činoherním souborem Divadla J. K. Tyla nastudovala Lucie Ferenzová, která se v Plzni představila poprvé před dvěma lety jako režisérka pohádky Tobiáš Lolness. Do titulní role byl obsazen dlouholetý člen souboru Zdeněk Mucha, jeho životní družku Matku Ubu ztvární Jana Kubátová. 

Nejznámější hra významného francouzského básníka a spisovatele vyvolala při své premiéře v Théâtre de l’Œuvre v roce 1896 obrovský skandál. Od té doby se mnohokrát hrála po celém světě a stala se moderní divadelní klasikou. U nás tento provokativní titul proslavilo zejména nastudování v Osvobozeném divadle s Janem Werichem v hlavní roli či verze režiséra Jana Grossmana, jež byla uvedena v pražském Divadle Na zábradlí v roce 1964 a s úspěchem se držela na repertoáru až do roku 1968, kdy byla po vpádu „spřátelených armád“ zakázána. Tehdy mohli diváci v titulní roli obdivovat herecké mistrovství Jana Libíčka. Král Ubu se v roce 1996 dočkal i filmové verze, do ústřední dvojice byli režisérem Františkem A. Brabcem obsazeni Marián Labuda a Lucie Bílá.

Král Ubu, jehož družka Matka Ubu ho ponouká, aby násilně převzal trůn v blíže nespecifikované zemi, je ztělesněním hlouposti, chlípnosti, nenasytnosti a vulgarity. Opilý nabytou mocí dokazuje, že bezpráví není o nic horší než právo. Jeho moc legalizuje přízemnost okolí. „Zdeněk Mucha jako Ubu a Jana Kubátová jako Matka Ubu jsou perfektními představiteli těchto ikonických postav a je na co se těšit,“ míní o inscenaci režisérka Lucie Ferenzová a dodává: „Podle mého je Král Ubu o naprosto geniálním lajdákovi u moci; velkém děcku, které s realitou zachází, jako by to byla hra – prostě si hraje, sebestředně a bez ohledu na následky. Je to hovado boží bez skrupulí a pevných hodnot.“