Plzeňská zoo chce odchovat další tygřata. Půjčila si tygřího samce

Muž si myslel, že ho honí tygr.

Plzeňská zoologická zahrada přivezla ve čtvrtek odpoledne ze středních Čech vypůjčeného samce tygra ussurijského Bajkala ze soukromého chovu. Chce tak dát své téměř čtrnáctileté tygřici Tsamaře ještě poslední šanci na tygřata. Zhruba stejně starý samec se v zoo zdrží zřejmě několik měsíců, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Tsamara, která pochází ze zoo v Calgary v Kanadě, se stala matkou dvakrát. Poprvé měla se samcem Mauglisem v roce 2005 samičky Bellu a Bery, v červnu 2011 pak trojčata Cicera, Césara a Cyrila, jejichž otcem byl právě Bajkal. „Tento pár spolu už velice dobře harmonoval, je to poslední možnost, jak by mohla mít Tsamara ještě mláďata,“ řekl Vobruba. Tsamara je podle chovatelů i v poměrně vysokém věku v dobré kondici. Zda se jí podaří zabřeznout a porodit a vychovat ještě jeden vrh tygřat, se teprve uvidí. O malá tygřata se samice po narození stará většinou ještě zhruba dva roky.

Počátek chovu tygrů ussurijských, neboli sibiřských, v Plzni se datuje rokem 1978, kdy zoo získala tříletou Jenny. První křtiny zažila zoo v roce 1982 se samcem Amurem rodičů Jenny a Matěje. Žádné mládě tohoto páru však nebylo odchováno. V roce 2000 skončil chov tygrů v pavilonu šelem a v prosinci 2003 byl obnoven v novém přírodním výběhu. Mezi oběma Tsamařinými vrhy chovatelé doufali v další odchov se samcem Uchim, ten ale trpěl vleklými zdravotními problémy. Z Plzně pak odjel do zoo v Makedonii.

Tygr ussurijský je největší kočkovitá šelma světa, patří ale ke kriticky ohroženým živočichům. Ve volné přírodě se populace pohybuje kolem 400 zvířat. V řízených chovech a plemenných knihách jich je až 1000.