Plzeňská zoo byla loni 14. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v ČR

ilustrační foto / Plzeň.cz

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Plzeňském kraji byla loni podle žebříčku agentury CzechTourism Z00 Plzeň. V celorepublikové TOP 50 se pak umístila na krásném 14. místě. Branami zoo v roce 2017 prošlo 453 tisíc návštěvníků, což je meziročně o 2,6 procenta více. Vítězství patří Pražskému hradu s 2 377 tisíci návštěvníky. Další stopu v první padesátce celorepublikových cílů Plzeňský kraj nezanechal.

Letos do tohoto žebříčku organizátoři nezařadili pivovary, kterým vyhradili jen speciální kategorii sdružených objektů. Pokud by mezi top cíli z ČR byly i pivovary, expozice Plzeňského Prazdroje by obsadila páté místo, hned za již zmíněným Pražským hradem, lanovkou na Petřín a pražskými zoo a AquaPalace.

DinoPark

„Protože kolem toho byly veliké diskuse o tom, co tam legitimně patří, tak jsme museli zavést novou kategorii sdružených objektů, kde už Prazdroj je,“ informoval Jan Otava z institutu, který patří pod CzechTourism. Podle jeho slov pivovary zahrnují více objektů, které jsou na různých místech. Nejedná se tak fyzicky o jeden objekt nebo areál, který se pak počítá jako jeden cíl. Kategorii sdružených objektů vyhrála Dolní oblast Vítkovic a Landek Park, Ostrava. Plzeňskému Prazdroji patří druhé místo, třetí pak bylo Židovské muzeum v Praze. Plzeňský pivovar má v celkové sumě sečtené návštěvnosti pivovarů Prazdroj a Gambrinus, Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí, přičemž muzeum a podzemí je mimo výrobní areál.

Rabí

V regionálním žebříčku turistických cílů je v Plzeňském kraji za první ZOO Plzeň druhé Science Centrum Techmania s necelými 190 tisíci návštěvníky. Třetí je plzeňský Dinopark s více než 181 tisíci lidmi, následuje soukromý zámek Zbiroh (65 000), hrad Rabí (57 000) a hrad Kašperk (52 000). Šesté místo patří překvapivě zámku Chanovice (51 400), další jsou Klatovské katakomby a hrad Velhartice, obojí (45 100). První desítku publikovaných cílů uzavírá vodní hrad Švihov.

Do první desítky žebříčků v dalších speciálních kategoriích pronikly hned dvakrát Chanovice. Jedná se o turistické cíle z oblasti lidové architektury. Zámek Chanovice a Expozice lidových řemesel Chanovice figurují na čtvrtém místě, Expozice lidové architektury v Chanovicích byla desátá. Dále ještě bodoval na desáté příčce Dinopark Plzeň v kategorii Zábavních turistických cílů a Klatovské katakomby na sedmém místě žebříčku Ostatních turistických cílů.