Plzeňská firma podporuje handicapované sportovce. Za každý nápoj posílá peníze

foto: M. Osvaldová

V České republice ojedinělý projekt představila Plzeňská značka Nero, která vyrábí hydratační vitamínové nápoje. Z každé prodané plechovky odvádí pět korun handicapovaným sportovcům.

Unikátní projekt spustila firma na podzim 2017, od začátku tohoto roku se pak značka Nero začala dostávat na prodejní pulty. Za několik měsíců se podařilo vybrat už přes 168 tisíc korun, které přímo putují k rukám handicapovaných sportovců. Koupit si nápoj můžete aktuálně například na benzínkách, ve fitnesscentrech, na nejrůznějších sportovištích, na akcích, ale i ve školách. Produkt totiž splňuje pamlskovou vyhlášku.

V současnosti firma dodává na trh nesycené hydratační nápoje obohacené o vitamíny a minerály ve čtyřech příchutích. „Vitamínové vody nejsou v Čechách příliš obvyklé, ale lidé se už naučili číst etikety a zkoumat, co jí nebo pijí. Jen pro srovnání náš produkt obsahuje až čtyřikrát méně cukru než běžné energetické nápoje,“ uvedl Petr Rund, zakladatel značky Nero. I když vstup na český trh s novým nápojem nepovažuje za snadný, je s prozatímním vývojem spokojen. „Po třech měsících se nám podařilo kompletně vyprodat první šarži. Daří se nám zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji a postupně se snažíme pronikat i do dalších krajů a v budoucnu bychom se rádi dostali s naším projektem i do zahraničí,“ popsal Rund.

Jedněmi z těch, k nimž peníze putují, jsou také dva několikanásobní medailisté z olympijských her i mistrovstvích světa, lukostřelec David Drahonínský, a plavec Jan Povýšil. „Mně se od začátku líbilo, že Nero není žádná další charita, která by potřebovala kluka na vozejku. Je to firma, která jako každá jiná potřebuje vydělat. Zároveň se ale rozhodla utrhnout si ze svého zisku a podpořit handicapované sportovce. Není to o nás bez nás jako v případě paralypijského týmu. Jejich nápad mě dokonce inspiroval. Začal jsem pomáhat dalším handicapovaným a ze zájemců vychovávám další paralukostřelce,“ uvedl David Drahonínský.

Podobně vidí celou spolupráci se značkou Nero i Jan Povýšil. „Měl jsem dlouho pocit, že české firmy se málo zapojují do podobných programů. Tohle mě hrozně nadchlo, líbilo se mi nejvíc to, že nemysleli pouze na jejich úspěch, ale i na sportovce. Je to myšlenkově posunuté někam, kde bych novou českou firmu nečekal,“ podotkl plaec.

Mezi další členy týmu Heroes patří Vendula Dušková, karlovarská rodačka a vícemistryně Evropy z roku 2016, která je i dvojnásobná bronzovou medailistkou z Mistrovství světa v plavání. Dále Michal Kosík, jeden z prvních handicapovaných jezdců downhillu a freeridu na světě. Petr Drahoš, lyžař nebo Dan Bařák, jezdec downhillu a freeridu, který s jednou nohou na standardním neupraveném kole pravidelně poměřuje své síly se zdravými závodníky. „Náš tým ani systém není zdaleka uzavřený. Věříme, že se nám v budoucnu bude i nadále dařit a budeme moci podporovat další a další handicapované sportovce a týmy, kteří o spolupráci s námi projeví zájem,“ dodal Petr Rund.