Plzeňská filharmonie zahraje Pána prstenů

foto: Markéta Navrátilová

Plzeňská filharmonie 18. února živě doprovodí filmové zpracování slavného románu J. J. Tolkiena Pán prstenů – Dvě věže. V pražské O2 areně ho bude na plátně větším než 150 m2 sledovat přes deset tisíc diváků.

6_LOTR_Markéta NavrátilováPráva na projekty the Lord of the Rings in Concert vlastní americká agentura, která si v každé zemi vybírá orchestr a sbor, který může hrát a zpívat oscarovou hudbu Howarda Shora. V České republice se této cti dostalo právě Plzeňské filharmonii, Kühnovu dětskému sboru a Vysokoškolskému uměleckému sboru Univerzity Karlovy. Plzeňská filharmonie má s filmovými projekty mnoho zkušeností. „Velké filmové koncerty hrajeme již osmou sezónu. V zahraničí jsme byli velmi úspěšní s projekty Piráti z Karibiku, Titanic nebo Harry Potter,“ vysvětluje ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Náročnost koncertu podtrhuje fakt, že sboristé zpívají v Tolkienových jazycích quenya, sindarin, khuzdul, adunic, což jsou černé řeči Mordoru.

5_LOTR_Markéta NavrátilováNetradiční nástroje musí zvládnout i hudebníci Plzeňské filharmonie. Skladatel filmové hudby v partituře nešetřil především s bicími nástroji a bicisté musí zvládnout hru na japonské taiko bubny, kovové zvony nebo řetězy. „Používáme třeba i distressed piano, což je vlastně také bicí nástroj. Museli jsme obětovat staré, vyřazené pianino, které nástrojař odstrojil tak, že zůstal pouze rám se strunami. Bicista používá těžký řetěz, kterým doslova bije do strun,“ vysvětluje Lenka Kavalová.

Náročná je i délka samotného představení. Klasický koncert trvá přibližně dvě hodiny, Pán prstenů trvá tři a půl hodiny. Stejně náročné jsou i zkoušky, na které pečlivě dohlíží americká agentura, které velmi záleží na tom, aby diváci všude na světě měli srovnatelný zážitek.

Se stejným programem vyrazí Plzeňská filharmonie i na turné v Německu a Rakousku, kdy během dubna navštíví například Norimberk, Mnichov, Stuttgart, Berlín nebo Vídeň.