Plzeňská filharmonie uvede v Besedě Mozarta, Beethovena a Voříška

Marek Kozák

Joseph Haydn náleží spolu s Wolfgangem Amadeem Mozartem a Ludwigem van Beethovenem k velkému trojhvězdí vídeňských klasiků. A právě on začne koncert Plzeňské filharmonie, který se uskuteční ve čtvrtek 2. listopadu v Měšťanské besedě od 19 hodin.

Symfonie č. 85 B dur má obligátní čtyřvětou stavbu, kterou autor naplnil pozoruhodnými hudebními nápady. Dílo mělo velký úspěch a název „La Reine“ (Královna) byl k němu údajně připojen proto, že si je oblíbila sama Marie Antoinetta.

Koncert bude pokračovat dílem W. A. Mozarta, Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, KV 466, kde sólově vystoupí Marek Kozák, držitel 2. ceny v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v oboru klavír. Od sezony 2013/2014 byl na Listině mladých Českého hudebního fondu. Vystoupil s předními českými orchestry, mj. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií Olomouc, Brněnskou filharmonií, Komorní filharmonií Pardubice, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Filharmonií Hradec Králové. Jako sólista pravidelně koncertuje i v zahraničí. Koncert d moll patří k vrcholům svého žánru a má výjimečné místo v autorově tvorbě. Vycítila to řada interpretů, jako jeden z mála koncertů 18. století nezmizel z repertoáru pianistů a je nesmírně oblíben i dnes.

Po přestávce se posluchačům představí Jan Václav Hugo Voříšek, který patřil k početné vrstvě českých hudebníků, která se podílela na vytváření podoby evropské kultury. Nejslavnější jsou dvě díla, v nichž se silně odráží Beethovenův vliv: Sonáta b moll a Symfonie D dur z roku 1823 – ta bude na koncertě uvedena.

Dirigentem večera bude hlavní hostující dirigent Plzeňské filharmonie Ronald Zollman. Jeho kariéra odstartovala po roce 1973, kdy začal spolupracovat s předními světovými tělesy, v průběhu následujících let byl hostem 150 orchestrů na pěti kontinentech. V Plzni se v průběhu této sezony Plzeňské filharmonie objeví po tomto koncertě ještě dvakrát.