Plzeňská filharmonie metropoli Chodska

Plzeňská filharmonie

Ve velkém sále Městského kulturního střediska v Domažlicích se dnes v 19:30 uskuteční koncert Plzeňské filharmonie, která je profesionálním tělesem s úctyhodnou tradicí. Současný název byl poprvé použit v roce 1934, kořeny orchestru však sahají až k roku 1882.

V současné právní formě obecně prospěšné společnosti, jejímž zakladatelem je město Plzeň, existuje od roku 1998. Za dobu své existence si orchestr vytvořil pevnou tradici a renomé a stal se tělesem žádaným a vyhledávaným i v zahraničí. Její profesionální tvář modelovala v průběhu let řada významných uměleckých osobností, mezi něž patří např. Václav Talich, Aram Chačaturjan, Jiří Bělohlávek, Oliver Dohnányi, Sir Charles Mackerras, David Oistrach či Mstislav Rostropovič. Doprovodila mimo jiné Ramona Vargase, Montserrat Caballé, Gautiera Capuçona, Anne Queffélec, Chloë Hanslip, Lilyu Zilberstein aj. Plzeňská filharmonie podniká četná koncertní turné, vystupuje na prestižních koncertních pódiích Evropy (Gasteig München, Liederhalle Stuttgart, Tonhalle Zürich, Brucknerhaus Linz a další) a USA.

Filharmonie pravidelně natáčí pro Český rozhlas, a pokračuje tak v tradici z let 1946 – 1993, kdy fungovala jako Plzeňský rozhlasový orchestr. Má za sebou stovky nahrávek od baroka po současnost. Za rok 2014 obdržela Plzeňská filharmonie Uměleckou cenu města Plzně v kategorii výjimečná kulturní událost – koncert Rekviem, op. 89 Antonína Dvořáka, realizovaný k Roku české hudby 2014.