Na plzeňská divadelní prkna přicházejí Kazimír a Karolína – milenci, kteří se míjejí

Andrea Mohylová (Karolína), Petr Konáš (Kazimír)

Kazimír a Karolína Ödöna von Horvátha se vůbec poprvé představí v Plzni, inscenace tohoto významného díla dramatu 20. století bude mít 16. prosince premiéru ve Velkém divadle. Stále živý příběh o mileneckém míjení a touze létat výš režíruje Thomas Zielinski, který spolupracuje se svým oblíbeným týmem: dramaturgem Vladimírem Čepkem, skladatelem Ivanem Acherem, kostýmní výtvarnicí Janou Smetanovou a scénografem Pavlem Svobodou.

Odehrává se tady a teď – připsal dramatik Ödön von Horváth v roce 1932 do poznámek ke své hře Kazimír a Karolína. Jeho zadání se drží i tvůrci nové inscenace: „Hra se v originále odehrává na známém Oktoberfestu, v našem pojetí v současnosti na jakékoliv pouti na Plzeňsku. Osudy Kazimíra a Karolíny jsou univerzální, měly by zaznít dnes. Jsou to stále, tehdy i nyní, nešťastní milenci, kteří touží po jiných životech,“ říká režisér a dodává, že Horváthovu hru chtěl uvést již před mnoha lety: „Je to text světové klasiky, skvěle napsaný, promlouvající k palčivým otázkám současnosti – třeba i k oligarchování naší republiky.“

Ve zdánlivě banálním příběhu milenců Kazimíra a Karolíny, kteří se jdou společně bavit na pouť, ale nakonec stráví magickou noc po svém, zachytil Horváth svým osobitým způsobem a jazykem věčné téma touhy po lepším životě. „Všichni toužíme létat jako Ikarus, jít na společenském žebříčku stále výš, je jen otázka, jak se po cestě nahoru musíme ponižovat.“ poznamenává režisér, který do titulních rolí obsadil Petra Konáše a Andreu Mohylovou. V dalších rolích se představí Josef Nechutný, Zdeněk Mucha, Michal Štěrba, Klára Krejsová, Jan Maléř, Marek Mikulášek a hostující Anděla Blažková, Felicita Prokešová a Roman Slovák.

Režisér Thomas Zielinski v Plzni uvedl již hru Tomáše Vůjtka Škoda. Vystudoval DAMU, kde se také seznámil s dramaturgem Vladimírem Čepkem, společně založili generační divadlo M.U.T., působili v divadle Rokoko nebo v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Thomas Zielinski pracuje jako režisér v České republice, v Belgii a v Německu, kde učí na významné divadelní a filmové škole Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg  v Ludwigsburgu.