Plzeňany vyděsil bolševník divoce rostoucí vedle Americké třídy

Plzeňany vyděsil bolševník rostoucí vedle Americké třídy. Foto: Richard Beneš

Bolševník vylekal řadu lidí v centru Plzně. Jde o rostlinu, se kterou si totiž není radno zahrávat. Plzeňané se domnívali, že jde o nebezpečný bolševník velkolepý, který obsahuje jedovaté látky a způsobuje popáleniny na kůži. Na místo u oplocení plochy po bývalém DK Inwest se tak ihned vydali odborníci, aby zjistili, o jaký druh jde. Naštěstí potvrdili, že jde o mnohem méně nebezpečný bolševník obecný.

Jedovatou látku, kvůli které je jeho příbuzný bolševník velkolepý tak nebezpečný, obsahuje bolševník obecný v mnohem menší míře. Do naší krajiny patří odjakživa, zatímco ten velkolepý pochází z Kavkazu.

Tento bolševník naštěstí není nebezpečný. Foto: TV ZAK

„Ten invazní bolševník se liší od toho našeho původního liší hlavně svojí velikostí. Ve svojí velikosti začíná tam, kde náš bolševník obecný končí. Takže když se podíváme na rostliny, které zde měly příhodné podmínky a vyrostly do dvou metrů, bolševník velkolepý by zde vyrostl do čtyřmetrové výšky,“ řekl Vojtěch Adamec, pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

Kromě znatelně větších květů má bolševník velkolepý i mnohem tlustší stonek. Oba druhy se ale na první pohled dají snadno zaměnit. Pokud by totiž šlo právě o Bolševník velkolepý, byl by to podle něj velký problém. V minulých letech s ním měli velké problémy na Karlovarsku a dodnes se ho zcela nezbavili, na likvidaci více než 60 km čtverečních tam dokonce dostali i dotaci.

Foto: TV ZAK

Jedna rostlina může totiž vyprodukovat desítky tisíc semen, která rozfouká vítr nebo je roznesou ptáci. V zemi pak vydrží celá léta, zbavit se jí nadobro proto není vůbec nic jednoduchého, své o tom ví i vedení města. V minulosti jsme ten problém řešili, v případě, že se rostlina objevila, sjednali jsme jednou až dvakrát ročně její chemickou likvidaci, která vyjede na 50 tisíc korun,“ potvrdila mluvčí magistrátu Eva Barborková. Od té doby se rostlina na území města neobjevila, kvůli dlouhé životnosti semen v půdě je ale nutné místa, kde se v minulosti vyskytla několik let hlídat.