Plzeňany na Festivalu polévky nadchla zelňačka

foto: Vladimír Čermák

V Plzni proběhl v neděli již posedmé Festival polévky, a to jako předzvěst  multižánrového festivalu Živá ulice. Poprvé se konal na nádvoří plzeňského pivovaru. Přišly davy lidí, tvořily se opět dlouhé fronty. Závěr festivalu bohužel pokazil silný déšť. Mezi návštěvníky vyhrála tentokrát moravská zelňačka.

Již celé dopoledne se vařilo  ve čtyřicetilitrových kotlích dovezených z Maďarska na otevřeném ohni přímo před zraky návštěvníků. V pravé poledne bylo uvařeno a první návštěvníci si již mohli vybírat z  dvaceti rozmanitých a v nabídce se neopakujících  druhů skvělých polévek. Festivalu se pravidelně účastní restaurace, bistra, ale i neziskové organizace.

Polévky nabízeli: Klub Malých pivovarů, Šach Mat, Fastova rybárna, Bento House, U Fugiho, Supa Supa (několikanásobný vítěz), El Cid (několikanásobný vítěz), Fresh bistro Kantýna, Zach´s cafe Lucca, Slunečnice Plzeň, Bistro Satyr, Restaurace Oktan, Fitkoření

Počet návštěvníků od dvanácté hodiny postupně narůstal a fronty u stánků se prodlužovaly. Bohužel, po 14. hodině přešel postupně čtyřikrát silný déšť spojený s bouřkou, což se přece jen postupně na návštěvnosti projevilo. Přesto všechny stánky pokračovaly v prodeji polévky dál.

Standardní velikost porce byla uváděna 330 ml v ceně kolem 50 korun. Celková účast návštěvníků nebyla dle organizátorů určitě nižší než u předcházejících festivalů, a to v řádech tisíců návštěvníků.

Soutěž návštěvníků o nejlepší polévku:

1.      Šach Mat s moravskou zelňačkou s uzeným masem a lesními houbami s petrželovým pestem

2.      Klub malých pivovarů s kulajdou s liškovým pestem, bramborovou slámou, vaječnými nudličkami a kapkou lanýžového oleje

3.      Supa Supa s mexickou polévkou z paprik a kukuřice s ochucenou kysanou smetanou navrchu