Plzeňané uctili památku na Jana Palacha zapálením svíček i květinami

Svíčka pro Jana Palacha...

Zapálením svíček a položením květin uctili Plzeňané v úterý památku Jana Palacha, od jehož osudového činu uběhne letos 50 let, ale i jeho dalších následovníků. Pietní akty se v Plzni konaly na náměstí T. G. Masaryka nebo na dvoře Fakulty filozofické v Sedláčkově ulici. Lidé si v těchto dnech připomínají ve městech a obcích po celé republice také 30 let od Palachova týdne v Praze, kdy se v roce 1989 uskutečnilo na výročí upálení Jana Palacha několik demonstrací, tvrdě potlačených tehdejším režimem.

„Jan Palach řekl, že člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Jeho slova by pro nás měla být mementem. V době, kdy se většina národa smířila s okupací a normalizací, on rezignovat odmítl. Dnes se jeho čin často bagatelizuje, nebo je vnímán jako pouhý protest proti ruské okupaci. Je třeba ho však vnímat především jako protest proti postupnému mravní letargii a rezignaci. A připomínat si také osudy jeho následovníků,“ říká předseda plzeňské TOP 09 Michal Vozobule, který se zúčastnil pietního aktu na Masarykově náměstí.

Hrdinský čin Jana Palacha v Plzni několik dnů po něm následoval pětadvacetiletý Josefa Hlavatý. „Ten se upálil právě zde na tehdejším Dukelském náměstí v pondělí 20. ledna 1969. To je také důvod, proč jsme zvolili jako místo pro dnešní pietní setkání právě toto místo,“ objasňuje předseda místní organizace TOP 09 Plzeň 3 Radoslav Škarda.

Na závěr pietního setkání zazněla zhudebněná báseň věnovaná Janu Palachovi s názvem „Padesát“, kterou pro tuto příležitost složil plzeňský básník David Brabec. „Anglický filozof Edmund Burke řekl, že k tomu, aby na světě zvítězilo zlo, stačí když dobří lidé neudělají nic. Vzpomeňme proto na oběť, kterou Jan Palach svým činem přinesl a pojďme bojovat za svobodu, kterou pomohl vybojovat, vždy, když je v ohrožení,“ vyzval Michal Vozobule.

Zejména plzeňští studenti pak vzpomínali na Jana Palacha na dvoře filozofické fakulty v Sedláčkově ulici při akci nazvané Svíčka za Jana Palacha.