Plzeň žije česko-bavorským festivalem Treffpunkt

foto: V. Čermák

Až do neděle 21. října probíhá v DEPU2015 bavorsko-český festival Treffpunkt. Koncerty, promítání filmů, výstava, autorské čtení, přednášky a besedy s odborníky na téma minulost i současnost česko-německého sousedství. To všechno zahrnuje pestrý festivalový program. Chybět samozřejmě nesmí ani bavorské a české pivo, klobásky, preclíky a další tradiční pochutiny obou národů.

Program zahájil už ve čtvrtek dopoledne jednodenní festival Den klastrů. Po úspěšných akcích v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji byly představeny výsledky spolupráce firem, univerzit a výzkumných institucí v klastrových organizacích nejen z Plzeňského kraje. Hovořilo se především o zajímavých a úspěšných projektech. Klastry jako významný nástroj pro rozvoj konkurenceschopných ekonomik a  jsou definovány jako sítě vzájemně provázaných podniků, institucí produkujících znalosti, podpůrných institucí (např. center pro transfer technologií, vědeckotechnické parky apod.) a zákazníků propojených do výrobního řetězce, který vytváří přidanou hodnotu. Akce se konala pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje a primátora města Plzně.

Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnili Ivo Grüner, náměstek hejtmana Plzeňského kraje, Irena Vostracká, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně a Pavla Břusková, prezidentka Národní klastrové asociace. Večer pak byl na programu festivalu 100 let starý němý film „Ústřicová princezna“ oscarového režiséra a mistra komedie Ernsta Lubitsche z roku 1919. O podmanivou atmosféru se postaral hudební doprovod Aljoscha-Zimmermann-Ensemble na housle a piano.

V pátek se budou střídat česká a bavorská dechovka, moderní soul & gypsy jazz z Bavorska i taneční vystoupení. Večer bude patřit kapelám Moodshake z Plzně a The Heimatdamisch, která přiveze mix rocku a bavorské hudby.

Sobota přinese vystoupení žákovských orchestrů i plzeňských artistů Žongléros, taneční workshop a swingovou tančírnu. Večer zahrají Ivan Audes Orchestra, a hlavně, velmi očekávaní Scotty Bullock Trio a nakonec to bude česko-bavorská diskotéka s DJ TeleFUNken.

Nedělní rodinný den slibuje vyžití pro děti i jejich rodiče. Žákovský orchestr ZUŠ Bedřicha Smetany vystoupí v pravé poledne a naváže Sambalila – bubnování. Rovněž pro děti i dospělé může být velice zajímavá i poučná českoněmecká animace společnosti TANDEM (Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže). Hravou interaktivní formou, pomocí obrázků, puzlí a jiných didaktických pomůcek dokáží prezentovat německý jazyk, který nemusí být vůbec těžký.

Na plzeňskou část festivalu v DEPO2015 bude v březnu 2018 navazovat druhý Treffpunkt v partnerském městě Regensburg, kde se budou prezentovat především plzeňští umělci a česká kultura.