Plzeň zažila Zemětřesení po 25 letech

foto: V. Čermák

Po pražském paláci Akropolis, Liberci a Českých Budějovicích se uskutečnil čtvrtý koncert turné Zemětřesení 2018 v plzeňské Alfě. Koncert byl zcela vyprodaný a už předkapely Frozen Poppyhead z Českých Budějovic a 9.planeta z Chebu sklidily velký úspěch.

A pak to přišlo. Na scénu nastoupila legendární kapela Zemětřesení, která před 25 lety zahýbala tuzemskou rockovou a metalovou scénou, zejména po vítězství v rozhlasové anketě Černá vrána 1992 . Album Zemětřesní v roce 1993 bylo vytvořeno jako vyjádření pocty prvnímu českému hardrockovému zpěvákovi Jiřímu Schelingerovi, který za tragických a ne zcela vyjasněných okolností zemřel v roce 1981 v Bratislavě.

Kapela nastoupila v hvězdné sestavě. Aleš Brichta i přes své zdravotní problémy odzpíval koncert výborně a muzikanti, které měl za zády ho bezpečně podrželi. Především tahoun Miloš Dodo Doležal (kytara ,zpěv), Vlasta Henych (basová kytara) a Štěpán Smetáček(bicí). Kromě některých nevydaných písní Jiřího Schelingera zazněly všechny očekávané hity, jako Jahody mražený, které napsal Jiří Schelinger s Františkem Ringo Čechem, dále Šípková Růženka, Jsem prý blázen jen a další. Vrcholem večera pak byl megahit Holubí dům, zazpívaný sólově speciálním hostem koncertu, mladším bratrem Jiřího Schelingera, Milanem Schelingerem, skvělým českým zpěvákem a kytaristou, který i úspěšně maluje.

Na koncertě v Plzni byl obrovský zájem i o autogramiádu a prodej kalendářů, triček, batohů, čepic, mikin a podobně. Celou fotogalerii si prohlédněte zde.

Alfa

Budova má 140 let trvající historii a byla využívána mimo jiné jako společenský sál, divadlo či kino a mnohé pamatuje. V šedesátých letech minulého století zde bylo divadlo malých forem ve které vystupovali např. Jiří Grossmann, v hvězdné sezóně tehdejšího Divadla v Alfě 1963/1964 i kapelník Bohuslav Ondráček, Václav Neckář, Marta Kubišová, tehdy ještě neznámí zpěváci. Divadlo v Alfě zažilo i později vystoupení dvojic Grossmann – Šimek, Paleček-Janík a nebo také Karla Kryla a  řady dalších skvělých umělců. Prostor byl na počátku 21. století rozsáhlou rekonstrukcí rozdělen novým mezistropem a původní divadlo bylo rozděleno na přízemí s restaurací a 1. patro se společenským sálem.