Plzeň v den stých narozenin cestovatele Zikmunda vyvěsí na radnici prapor

ilustrační foto / plzen.cz

Město Plzeň připomene sté narozeniny plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, jež tento slavný cestovatel a spisovatel oslaví 14. února 2019. Na jeho počest bude tento den vlát na radnici prapor města.

Miroslav Zikmund. Foto: Marie Osvaldová

„Velmi si vážíme toho, že tento výjimečný člověk pochází z Plzně a jako rodák se k ní stále hlásí, přestože většinu života prožil na jiných místech. Od roku 1999 je i čestným občanem našeho města,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Zde se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se tato dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Již dlouhou dobu žije ve Zlíně, ale k Plzni má stále blízko. Expozici věnovanou oběma cestovatelům může veřejnost navštěvovat už od roku 2014 v rámci prohlídek plzeňské zoologické a botanické zahrady.

Miroslav Zikmund je od roku 1994 držitelem historické pečetě města Plzně a v roce 1999 se stal čestným občanem města. V roce 1993 byla Zikmundovi a Hanzelkovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy 15. stupně.