Plzeň uvidí světovou premiéru dokumentu o dvou cestovatelích, kteří šli po stopách Zikmunda

foto: archiv Zikmund 100

Cesta jako žádná ze sta. Právě tento film, který vznikl při putování dvou plzeňských cestovatelů Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka po stopách Hanzelky a Zikmunda, zahájí už 32. ročník Finále Plzeň. Populární filmový festival se uskuteční od 11. do 16. dubna.

V letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. „Hlavním tématem je oslava českého filmu. Řekli jsme si, že už bylo dost skepse. Neradi posloucháme, že české filmy jsou špatné. V posledních letech už tomu tak není,“ uvedla ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích. Kompletní program bude oficiálně zveřejněn za několik dní. Už teď ale organizátoři potvrdili, že zahajovacím filmem bude dokument Cesta jako žádná ze sta o putování dvojice Vaňourek – Socha po stopách Zikmunda s Hanzelkou. „Je strašně zvláštní pocit vidět, že o nás bude světová premiéra na tak věhlasném festivalu,“ prohlásil Tomáš Vaňourek.

Vybrané festivalové projekce doprovodí jako každý rok filmové delegace tvůrců a herců. Účast zatím přislíbili například Michal a Šimon Cabanovi, kteří uvedou film Panovnice, Petra Nesvačilová, Halka Třešňáková, Jiří Havelka za snímek Mars, Jan Budař představí Hovory s TGM, Jaromír Hanzlík dorazí na promítání Léta s gentlemanem. Ondřej Trojan, Kristýna Boková a Kateřina Winterová seznámí diváky s filmem Toman. Radka Třeštíková, Rudolf Havlík v Plzni uvedou snímek Po čem muži touží. Režisér David Ondříček pohovoří o svém dvoudílném televizním snímku Dukla 61. Herečka Marika Šoposká se objeví v delegaci k televiznímu filmu Beze stopy.

Kromě nabitého programu v kinosálech ožije festivalová Plzeň koncerty a vystoupením několika DJs v klubu Anděl. Naplánováno je autorské čtení populární spisovatelky Radky Třeštíkové, která tak bude mít v Plzni premiéru, a také z Instagramu známého dua Ester & Josefina, které v Měšťanské besedě představí svou nejnovější knihu Terapie sdílením 2. I v tomto roce se festivaloví návštěvníci mohou těšit na projekce silent kina v Kopeckého sadech se vstupem zdarma, kterým budou předcházet produkce DJ´s a budou obohaceny i venkovním barem.

Průvodci festivalem budou herci Jan Cina a Petr Vančura. Hlavním festivalovým centrem bude i letos Měšťanská beseda. Zakoupit si vstupenky na jednotlivé filmy z programu 32. ročníku Finále Plzeň bude možné od 1. dubna, jejich cena je 80 korun, výhodné vícedenní akreditace dokonce již od pátku 29. března. Loni festival navštívilo zhruba 13 500 lidí.