Plzeň TV pomohla dvanáctileté Veronice

Krásné Vánoce prožila Veronika Vrzalová z Plzně. Příběh o jejím nemilém osudu jsme mohli slyšet a vidět na regionální televizi Plzeň TV před koncem minulého roku v pořadu Interview. Verunka je úžasná dvanáctiletá slečna, která si již prožila kdejaká příkoří. Její trnitou životní cestu by si odvážil šlapat málokdo. I přes to všechno se z jejích úst neztrácí úsměv! Je to obrovská bojovnice.

Veronika koncem roku 2013 dostala vysoké teploty a stěžovala si na bolest nohy. Po mnoha vyšetřeních v plzeňské nemocnici lékaři zjistili, že má nádorové onemocnění. Ke svým devátým narozeninám si v červnu vyslechla diagnózu, kterou je neuroblastom. Na další dva roky ji vyřadil z běžného života. Všechen tento čas trávila v nemocničním pokoji Fakultní nemocnice Motol. Nádor byl v té době už metastázovaný do kostí, kostní dřeně a uzlin. Následovala proto intenzivní léčba včetně transplantace kostní dřeně od dárce. Těsně před Vánoci v roce 2015 se spolu se svojí maminkou konečně mohla vrátit domů.

V září loňského roku se pak na chvíli mohla znovu posadit do školní lavice a maminka se vrátila do své práce. Ani ne po dvou měsících se však ukázalo, že zákeřná nemoc udeřila znova. To znamenalo další kola chemoterapií. V současné době je Veronika žákyní šesté třídy. Její výuka probíhá již třetí rok podle individuálního vzdělávacího plánu. A právě její třídní učitelka Monika Houšková se rozhodla, že Verunce a jejím rodičům pomůže získat peníze, které sice zdraví nevrátí, ale alespoň budou rodiče moci Verunce pořídit vlastní notebook, který si jako velká slečna zaslouží a navíc jí pomůže zkrátit dlouhé chvíle v nemocnicích.

Připomeňte si rozhovor moderátorky Štěpánky Šulanové a Moniky Houškové:

Monika Houšková je nejen učitelkou, ale i znamenitou krajkářkou a proto se rozhodla oslovit dalších sedm předních českých krajkářek, aby navrhly nebo vybraly ze svých podvinků, krajku s motivem anděla. Celá akce pak dostala najednou spád. Podle všech sedmi návrhů se mohly krajky v průběhu léta upaličkovat. Navíc přímo pro Verunku pak byla vyrobena výtvarnicí Janou Pszczolkovou panenka, které byly dopaličkovány křídla. Krajky pak šly před Vánocemi do dražby prostřednictvím facebookových stránek Domovinky.

Také díky medializaci v Plzeň TV se podařilo všechna díla vydražit a navíc se našli i dárci, kteří přidali peníze a tak se podařilo koupit vysněný notebook a zbyly i peníze na další potřebné věci.

Verunky stav je momentálně dobrý a proto prožila se svými rodiči krásné Vánoce a vstup do nového roku. Jediné její přání je vrátit se do lavic mezi své spolužáky, protože kontakt s nimi je to, co mladé slečně nejvíce chybí. Projekt pomohl přinést do rodiny aspoň trochu radosti a tím byla „andělská“ mise splněna. Oba Verunčiny rodiče jsou neskonale skromní a zdravotní problémy jejich dcery změnily jejich hodnotové žebříčky. Obdiv a uznání jim skládá i celá redakce Plzeň TV.

autor: Štěpánka Šulanová