Plzeň si opět připomněla židovské transporty

foto: V. Čermák

Vzpomínková akce k židovským transportům v lednu roku 1942 začala už v neděli dopoledne u budovy Sokola Plzeň 1 ve Štruncových sadech, kde k pamětní desce položil květiny primátor města Plzně Martin Baxa. Deska z roku 2002 je upomínkou na místo, odkud byly jednotlivé transporty vypravovány. Ve velké synagoze pak vzpomínková akce připomněla události z roku 1942, kdy bylo donuceno opustit svůj domov 2065 občanů Plzně, z toho 221 dětí, v drtivé většině židů. Z koncentračních táborů se vrátilo pouze 204 z nich, přičemž do domovského města jen 112.

Hlavní program zahájil předseda Židovské obce Plzeň Jiří Lövy. Své proslovy na nedělním shromáždění pak postupně pronesli předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček, plzeňský biskup Tomáš Holub a primátor města Plzně Martin Baxa Závěrečné slovo patřilo vrchnímu zemskému rabínovi Efraimu Karlu Sidonovi, který také pronesl závěrečnou modlitbu. O hudební program se postarali violoncellisté Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek, Peter Györi hrál na kytaru a klavír, na flétnu Robert Fischmann, zpívala Annamária d’Almeida a dále zazpíval sbor pod vedením Zdeňka Vimra.

Další fotografie najdete ve fotogalerii Vzpomínka na židovské transporty.

Velmi dojemnou částí programu byla četba mladých děvčátek z deníčku jejich vrstevnice, která jej psala v době před transportem. Po dvou měsících po odjezdu jejího transportu toto židovské děvčátko zemřelo v koncentračním táboře.

Zúčastnili se náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, starosta Městského obvodu Plzeň 3 David Procházka, Petr Náhlík a řada dalších plzeňských významných osobností.

Akci významně doplnila i probíhající výstava v severní chodbě synagogy Radovana Kodery, který je autorem textů, koncepce, reprodukce, současné fotografie i grafických úprav. Výstava obsahuje mimo jiné velice cenné historické dokumentární snímky, např. právě se záběry kolem budovy Sokola Plzeň 1 v době transportů, dále portréty, některé snímky z poslední doby a také práce mladého sochaře Lukáše Řezníčka, člena Sdružení výtvarníků ČR.