Plzeň si o víkendu připomene 400. výročí dobytí stavovskými vojsky generála Mansfelda

foto: Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie

Plzeň si letos připomíná 400 let od dobytí stavovskými vojsky generála Petra Ernsta Mansfelda v roce 1618, kdy po více než dvouměsíčním obléhání prorazili Mansfeldovi muži dne 21. listopadu hradby v dnešní Dřevěné ulici a vnikli do Plzně. Město se vzdalo a zaplatilo obrovské výpalné. Výročí významné historické události přiblíží její rekonstrukce v centru Plzně. V Proluce v Křižíkových sadech proběhne několik představení, návštěvníci budou moci shlédnout také dobytí Dřevěné ulice a kapitulaci na náměstí a v neděli polní bitvu na břehu řeky Radbuzy.

Plzeňští – spolek šermířů a přátel historie ve spolupráci s městem Plzeň a s podporou Plzeňského kraje připravili na místě skutečných bojů program na celý víkend od 16. do 18. listopadu. Dochované hradby v Proluce doplní dřevěná kulisa a diváci budou moci sledovat hranou rekonstrukci dobývání v pátek od 20:00, v sobotu od 11 a 17 hodin. Dále se bude dobývat Dřevěná ulice – v sobotu ve 14 hodin zaútočí protestanti na obránce a dostanou se až na náměstí Republiky. Historickým centrem projdou dva průvody s pochodněmi. V pátek od 19 hodin budou pochodovat ulicemi obránci, v sobotu ve stejný čas uvidíte průvod dobyvatelů, kteří dojdou až před radnici, kde bude Plzeň kapitulovat. V čele vojska pojedou důstojníci na koních.

Na neděli je připravena velká polní bitva v parku U Ježíška – stavovská vojska budou dobývat dělostřeleckou baštu ve 12 hodin. Vojáci se sjedou z celých Čech a Moravy a také ze zahraničí. Přihlášena je jednotka ze Skotska, přijedou Maďaři, Poláci i Němci.

Mezi představeními je v sobotu připraven i doprovodný program a návštěvníky čeká i bohaté tržiště. Navíc bude možno za zvýhodněných podmínek navštívit plzeňskou zbrojnici, muzeum církevního umění a pivovarské muzeum. K tomu je ovšem třeba mít Mansfeldovu kartu, která současně slouží jako vstupenka na tribunu v Proluce. Kartu zakoupí zájemci na webu Plzeňské vstupenky, v Muzeu strašidel nebo přímo na akci.