Plzeň rozšířila technologický park, rekonstrukce přišla na 30 milionů

foto: město Plzeň

Městský technologický park, jenž sídlí v areálu DEPO2015 v Plzni a poskytuje zázemí firmám zabývajícím se inovacemi, studentům a začínajícím podnikatelům, se dočkal dalšího rozšíření. Jeho součástí se stalo zrekonstruované bývalé sídlo Reo Depony v Cukrovarské ulici. Město tak může nabídnout další prostory sloužící pro rozvoj podnikání, o které je z řad inovativních firem a technicky zaměřených studentů středních a vysokých škol velký zájem. Rekonstrukce vyšla plzeňskou radnici na 30 milionů korun bez DPH.

foto: město Plzeň

„Rekonstrukcí vzniklo 600 metrů čtverečních kancelářských ploch, které obsadí dvě neziskové organizace. Ty se budou soustředit na spolupráci se středoškolskými a vysokoškolskými studenty, na rozvoj jejich technických dovedností a také podporu v začátcích vlastního podnikání. Jako město se snažíme dlouhodobě různými projekty podporovat právě technické vzdělávání, posilovat zájem o tyto obory a nabízet atraktivní příležitosti mladým lidem. Chceme, aby neodcházeli za prací jinam, ale našli v Plzni kvalitní zázemí,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Neziskové organizace TechHeaven a Nvias dostanou prostory k pronájmu zdarma, hradit budou pouze spotřebované energie. „Pro studenty vytvoří coworkingové prostředí, středoškoláci a vysokoškoláci si budou moct pronajmout za symbolickou cenu pracovní místo, k dispozici jim navíc budou zkušení mentoři, kteří jsou schopni podpořit jejich růst a poskytnout podporu v začátcích vlastního podnikání. Umí s komunitou mladých lidí pracovat, přiblížit se jim, což je důležité. Tím, že neziskové organizace nebudou muset hradit pronájem, mohou své prostředky plně soustředit na práci s komunitou,“ vysvětlil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

foto: město Plzeň

Pro studenty budou v prostorách připraveny nejrůznější akce jako například hackatony, start up víkendy, semináře a další. Kromě toho mohou s mentory konzultovat také projekty v rámci městem organizované celoroční soutěže „IT výzvy“. „Princip soutěže spočívá v tom, že město zadá projekty, které potřebuje vyřešit, a nabídne příležitost právě studentům, aby takové řešení navrhli. To je mimořádně přínosné hned z několika důvodů – studenti dostanou příležitost řešit reálná zadání z praxe a ti nejúspěšnější si kromě nových znalostí odnesou finanční odměnu a referenci od silného partnera, jakým je západočeská metropole. I to může být prvním krokem na startu jejich vlastního podnikání. Minulé ročníky ukázaly, že mladí lidé jsou mimořádně talentovaní a často jde jen o to, dát jim příležitost. Určitě je chceme maximálně podporovat,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Rekonstrukce bývalého sídla Reo Depony, která se nachází v těsné blízkosti jediné městské FPV areny pro drony v České republice, zabrala půl roku. Neziskové organizace by se do nových prostor měly nastěhovat na začátku roku 2019. V budoucnu by v nich mohly působit také subjekty, které budou podporovat studenty a jejich podnikatelské záměry i v dalších oblastech a poskytovat například poradenství v oblasti účetnictví.