Plzeň představuje posily: Ulovila gólmana z Hradce či střelce z 1. ligy. Gulaš zůstává, přijde Mertl?

Luboš Rob je jednou z plzeňských posil. foto: HC Robe Vsetín

Několik odchodů, ale také zajímavé příchody ohlásilo vedení hokejové Plzně. Brankářskou dvojici s Dominikem Frodlem utvoří Jaroslav Pavelka z hradeckého Mountfieldu. Obranu posílí dva talentovaní beci Bohumil Jank a Vojtěch Budík. Novými tvářemi v útoku pak budou Luboš Rob ze Vsetína a karlovarský Roman Vlach. Ve hře je také možný příchod Tomáše Mertla.

Jaroslav Pavelka. Foto: HC Mountfield

Šestadvacetiletý gólman Pavelka hokejově vyrůstal v Hradci Králové. Rodák ze Dvora Králové pravidelně bojoval za reprezentační mládežnické výběry a zúčastnil se také mistrovství světa hráčů do 18 let. Pro ročník 2013/14 se vrátil do Hradce Králové. V loňském ročníku byl již vytěžovaný v Tipsport extralize, kdy si za Mountfield připsal 26 startů s úspěšností 90,8 %. „Jedná se o kvalitního gólmana a jsme přesvědčeni, že Jarda společně s Dominikem Frodlem vytvoří velice dobrou gólmanskou dvojici. Jsme rádi, že sám Jarda projevil zájem přijít k nám do klubu, proto domluva na smlouvě byla velice rychlá. Frodlík v uplynulé sezóně ukázal svůj obrovský potenciál a doufám, že se ještě bude zlepšovat. Zatím ‚zaječí‘ úmysly nemá, což je podle nás rozhodně dobře, protože napřed ještě musí potvrdit výkony z letoška. Věříme, že mu Jarda bude šlapat na paty a finální rozhodnutí o dělení porcí zápasů pak bude jako vždy záležet na Rudovi Pejcharovi,“ prohlásil sportovní manažer klubu Tomáš Vlasák. Pavelka v Plzni podepsal smlouvu na jeden rok s možností roční opce.

Bohumil Jank. Foto: Piráti Chomutov

Druhou posilou, která podepsala v Plzni smlouvu na jeden rok, je obránce Bohumil Jank, který hokejově vyrostl v Českých Budějovicích, kde prošel tamní mládeží. 189 cm vysoký bek je několikanásobným mládežnickým reprezentantem, který se v brzkém věku dočkal povolání rovněž do seniorské reprezentace. 10. dubna 2014 v Děčíně naskočil do utkání s Dánskem a o týden později v Havlíčkově Brodě vstřelil i svůj první gól v národním dresu. „Bohouš splňuje naše požadavky na obránce, který umí přitvrdit. Je to hráč, který už nasbíral určité zkušenosti, ze kterých u nás může těžit. Umí být přímočarý, je pevný v obraně, ale umí i zaútočit, správným způsobem podpořit útok. Přesně takového beka potřebujeme a jsme rádi, že i v tomto případě byl zájem o spolupráci na obou stranách, tedy jak na naší straně, tak že sám hráč chce za Plzeň hrát,“ uvedl Vlasák.

Vojtěch Budík. Foto: HC Dynamo Pardubice

Bývalý mládežnický reprezentant Vojtěch Budík podepsal v Plzni smlouvu na 1 rok s možností uplatnění roční opce. Po účasti na mistrovství světa osmnáctiletých hokejistů v roce 2015 se talentovaný bek rozhodl vyzkoušet štěstí za mořem. Jako celkově 17. jej v tomto roce draftoval klub Prince Albert Raiders (CHL Import Draft) a Budík zde strávil tři sezóny s bilancí 201 odehraných duelů (21 branek, 68 přihrávek). V sezóně 2015/16 přidal druhý start na šampionátu osmnáctek a v pátém kole následného NHL draftu na něj ukázalo Buffalo Sabres (130. místo celkově). Českou republiku reprezentoval na mistrovství světa hráčů do dvaceti let. Před minulým ročníkem, tj. 2018/19, se vrátil do rodných Pardubic, a připsal si rovněž svůj premiérový start v Tipsport extralize – hned v prvním kole v domácím utkání hraném 14. září. „Po odchodu Davida Kvasničky jsme do obrany hledali mladého kluka podobného typu. Vojta má opravdu velký potenciál, který zatím nenaplnil. Chceme mu dát velký prostor, protože věříme, že z něho může vyrůst velice, velice kvalitní bek, který extraligu může za rok, za dva kvalitativně přeskočit. Věříme, že se u nás jeho potenciál rozvine naplno,“ informoval Vlasák.

Velké věci si v Plzni slibují od Luboše Roba. Před minulou sezónou, tj. 2018/19, podepsal smlouvu s prvoligovým Vsetínem, s nímž kraloval co do individuálních statistik. Spolu s Antonínem Pechancem a Vítem Jonákem vytvořili nejúdernější útok základní části. Rob se v 56 zápasech blýskl 39 góly a celkově 65 body. „Nastal čas, kdy by se Luboš měl posunout dál a dostat prostor v extralize. Sledovali jsme ho celou minulou sezónu, kterou měl parádní. Měl skvělá čísla, především co se týče gólů. Jeho přednostmi jsou výběr místa, hra v přesilovce a jeho střela. Věříme, že se u nás bude rozvíjet dál, protože jsme přesvědčeni, že na to má. Víme o něm, že je to hráč, který potřebuje prostor a hrát přesilovku, a toho jsou si vědomi i trenéři. Chtěli bychom využít jeho předností a záleží pak především na něm, jak bude pracovat a jak se on bude chtít dál rozvíjet,“ komentoval Tomáš Vlasák.

Roman Vlach. Foto: Energie Karlovy Vary

Poslední zatím zveřejněným jménem je Roman Vlach. Syn bývalého reprezentanta Rostislava Vlacha se narodil ve Zlíně a v pěti letech zde také začal s hokejem, ke kterému jej pochopitelně přivedl jeho otec. I on reprezentoval v mládežnických výběrech Českou republiku na mezinárodním poli. Vlach začal loňskou sezónu v dresu Ocelářů Třinec, kde ale odehrál jen 5 utkání a následně putoval do Karlových Varů. V dresu Energie zapsal 50 startů s bilancí 9 branek a 17 asistencí. „Romana jsme chtěli přivést i proto, že jako centr je šikovný jak ve hře dopředu, tak dozadu. Dokáže dobře vypomoct v obranné činnosti, ale dá se zapracovat i do přesilovky. Jsme moc rádi, že se nám podařilo jeho příchod dotáhnout do zdárného konce. Věříme, že potvrdí kvality, které jsme u něho viděli v jeho předchozích angažmá,“ prohlásil Vlasák.

Naopak plzeňský dres už nebudou oblékat brankář Dmitri Miltchakov, obránci Conor Allen, Jakub Kindl a David Kvasnička a útočníci Denis Kindl, Jan Kovář, Ondřej Kratěna, Miroslav Preisinger, Václav Nedorost a David Stach. „Zatím stále ještě probíhají jednání s Nickem Jonesem a Jaroslavem Kracíkem,“ doplnil Vlasák.

Dobrou zprávou je naopak pro fanoušky Západočechů fakt, že smlouvu dodrží hlavní opora týmu Milan Gulaš. A k němu se možná rýsuje zajímavý parťák. Klub totiž intenzivně jedná o návratu Tomáše Mertla, který s Gulašem utvořil nejúdernější dvojici v lize v sezóně 2017/2018. „V jednání je ještě příchod minimálně dvou útočníků a možná i jednoho beka,“ doplnil Vlasák s tím, že smlouvu na další rok podepsal také kompletní trenérský štáb.