Plzeň odkryla program na oslavy vzniku republiky

foto: plzen.cz

V západočeské metropoli se už stalo tradicí, že 28. října se návštěvníkům otevírá většina památek, muzeí a dalších míst zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun. Nejinak tomu bude i letos.

foto: plzen.cz

Na programu oslav najdete komentované prohlídky historického centra, letos na téma Plzeň v proměnách od první republiky po současnost a Plzeň v Bájích a pověstech určená především pro děti. Pouze jednou ročně se můžete vydat na komentované prohlídky radnice a Měšťanské besedy. S průvodcem si 28. října budete moci prohlédnout také Loosův interiér na Klatovské 19, Velké divadlo, divadlo Alfa, katedrálu sv. Bartolomeje nebo čističku odpadních vod a úpravnu vody na Homolce. Nabídky netradičních prohlídek doplňují také sousedské procházky, kterých se ve sváteční den koná hned několik. Tematicky nejbližší bude procházka s názvem Plzeň za první republiky.

eškerá plzeňská muzea i galerie vás 28. října zvou na prohlídky za zvýhodněné vstupné. Za 28 korun se můžete vydat za zábavou také do science centra Techmania, zoologické zahrady nebo DEPO2015, kde je k vidění hned několik výstav. Koná se tu i festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Rádi vás uvítají také kurátoři muzea osvobození americkou armádou Patton Memorial Pilsen a průvodci v Plzeňském historickém podzemí nebo Pivovarském muzeu. Zvýhodněné vstupné můžete využít také v bazénu na Slovanech. Na zimním stadionu v Doudlevcích si od 10 do 11 hodin můžete zabruslit zdarma.

Oficiální část oslav se uskuteční, kde jinde než na námětí T. G. Masaryka. Na 17. hodinu je zde připraveno slavností shromáždění. Na něj poté naváže oblíbený průvod světel. Stačí si jen vzít lampion a přidat se k ostatním do průvodu. Z náměstí se vyrazí v 18 hodin po Klatovské třídě, poté se půjde Smetanovými sady a Františkánskou ulicí až na náměstí Republiky. Když zde chvilku počkáte, čeká vás v 18:30 velkolepá ohňostrojová podívaná.