Plzeň odhalila v Normandii pamětní desku Československé samostatné obrněné brigádě

U slavnostního odhalení desky nechyběli zástupci města

Trojice zástupců města Plzně odhalila dnes dopoledne v Arromanches v Normandii pamětní desku Československé samostatné obrněné brigádě. Akce, jež se koná ve dnech velké připomínky 75. výročí vylodění spojenců v Normandii, se uskutečnila ve spolupráci s ambasádou České republiky ve Francii. Brigáda byla součástí britských vojsk v rámci spojeneckých armád a zasloužila se o obléhání města Dunquerque.

Deska je umístěna v Muzeu vylodění v Arromanches, které se věnuje i památce československých vojáků. Po odhalení následovalo setkání plzeňských zástupců na radnici města Arromanches. Slavnostní aktu se zúčastnil náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09), radní Lucie Kantorová a Vlastimil Gola (oba ANO).

„Odhalení pamětní desky bylo pro mě velmi emotivní. Když si představím, kolik zmařených lidských životů stálo opětovné nabytí naší svobody,“ řekla radní Lucie Kantorová (ANO). „Zde, když vidíme na vlastní oči zbytky uměle vytvořeného přístavu, smekáme před úsilím, odhodláním a vytrvalostí našich osvoboditelů,“ shodla se trojice přítomných členů plzeňské městské rady.

„Desku město Plzeň pořídilo z podnětu Tomáše Hájka – Higginse a jeho Kombinovaného oddílu, který spolupracuje na Slavnostech svobody v Plzni a reprezentuje právě Československou samostatnou obrněnou brigádu. Vyjadřujeme tím velkou úctu československým vojákům, kteří se dobrovolně zapojili do boje proti nacismu. Naplnili tím odkaz masarykovského Československa a přispěli k ukončení nacistické hrůzovlády nad českými zeměmi,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

Radní Plzně při rozhovoru s filmařem a milovníkem vojenské historie Václavem Marhoulem.

Zástupci města Plzně se v Normandii účastní více akcí. Už ve čtvrtek to byl pietní akt na Utah Beach. „Měl jsem zcela mimořádnou příležitost být součástí oslav 75. výročí vylodění v Normandii. V rámci hlavního pietního aktu na Utah Beach jsem za město Plzeň položením květin vyjádřil úctu hrdinům, kteří přes nezměrné riziko přišli osvobodit Evropu. Někteří z nich bohužel v Normandii padli, jiní pak došli až do Plzně. Bez přehánění to byl opravdu nezapomenutelný zážitek,“ uvedl náměstek Michal Vozobule.

„Letošní oslavy 75. výročí vylodění spojenců v Normandii navštíví statisíce návštěvníků z celého světa, pro něž je v 17 muzeích a turistických cílech připravena i pozvánka do Plzně na Slavnosti svobody 2020 ve formě propagačních materiálů,“ přiblížila vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.

Oslavy v Normandii jsou také cílem tisíců českých návštěvníků, ale i řady klubů vojenské historie. Plzeň na nich reprezentují členové Military Car Clubu, Československou samostatnou obrněnou brigádu pak představují členové Kombinovaného oddílu.