Plzeň navštíví eurokomisařka Corina Creţu. Je proti výstavbě zbytečných turistických atrakcí či fitness center

V pondělí Plzeň navštíví evropská komisařka Corina Creţu. Tématem její návštěvy bude zejména čerpání evropských fondů městem Plzní, vize pro nové programové období i klíčové projekty, na něž by chtělo město získat podporu Evropské unie. „Pro město Plzeň je návštěva evropské komisařky velkou událostí, neboť Corina Creţu je považována za jednoho z důležitějších představitelů Unie, na starosti má větší část fondů EU,“ sdělila mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Primátor Martin Zrzavecký společně s dalšími představiteli města představí eurokomisařce projekty, na které jsme již využili evropské fondy, Jedná se například o doplnění vodohospodářské infrastruktury na území Plzně za 3,8 miliardy korun, vybudování  vědecko-technologického parku za 485 milionů korun a další investice. „Zástupci města budou také informovat komisařku o tom, jak se Plzeň připravuje na čerpání dotací v novém programovém období EU, představí některé z klíčových projektů, na něž chce město získat podporu,“ informovala magistrátní mluvčí. Paní Corina Creţu se na radnici krátce setká s novináři a pak poobědvá s představiteli města a kraje.corina cretu

Corina Creţu byla zvolena do Evropského parlamentu za Rumunsko. Je členkou Skupiny sociálních demokratů v Evropském parlamentu. Dříve pracovala jako novinářka, reportérka a komentátorka v denících Azi, Cronica Română a Curierul. Podle serveru financnici.cz byla poslankyní a pak senátorkou rumunského parlamentu. Několik let také pracovala jako poradkyně rumunského prezidenta. V Evropské komisi chce bedlivě sledovat, zda členské státy využívají prostředky z evropských fondů na projekty s přidanou hodnotou, které přispějí k hospodářskému růstu a vzniku nových pracovních míst. Výstavba zbytečných turistických atrakcí či třeba fitness center tak podle ní dostane stopku. Uvedla to v rozhovoru pro rumunský EurActiv.

Post eurokomisařky Coriny Creţu chtěla získat Česká republika pro Věru Jourovou. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nakonec ale rozhodl jinak a dal přednost rumunské političce.