Plzeň, město sportu. Západočeši vládnou celé republice

ilustrační foto: Talent Plzeň

O tom, jak silným sportovním městem Plzeň je, se ví už dlouhodobě. Fotbalisté, hokejisté i házenkáři hrají ve svých ligách dlouhodobě o ty nejvyšší pozice. A ani letos tomu nebylo jinak. Házenkáři Talentu Robstav M.A.T. Plzeň slavili titul, fotbalisté Viktorie Plzeň se stali vicemistry ligy a hokejisté Škody Plzeň zkompletovali medailovou bilanci bronzem.

foto: HC Škoda Plzeň

Leckteré město by Plzni mohlo závidět. Právě západočeská metropole je totiž nejúspěšnějším sportovním městem v celé republice. A nejde jen o zjev právě uplynulé sezóny. Například v roce 2013 se právě těmto třem klubům povedlo to, co už asi nikdo nepřekoná. Fotbalisté, hokejisté i házenkáři slavili společně titul.

Letos svoji medaili nejprve vybojovali hokejisté, kteří až po obrovské bitvě podlehli v sedmém semifinále Třinci. V neděli 26. Května pak uzavřeli sezónu fotbalisté a rozhodující pátý duel finále proti Karviné zvládli v nervydrásajícím závěru házenkáři. „Musím říct, že nám málem přivodili infarkt. Jako celý klub moc gratulujeme házenkářům i fotbalistům ke skvělým sezónám. Máme z toho radost,“ prohlásila tisková mluvčí a marketingová manažerka HC Škoda Plzeň Lucie Mužíková. I tato slova dokumentují, jak si jednotlivé kluby fandí.

foto: FCVP

Podobně hovoří také zástupci Viktorie Plzeň. „Především gratulujeme házenkářům i hokejistům. Dosáhli velkého úspěchu v obrovské konkurenci. To, jak funguje sport v Plzni, je dobrým příkladem pro celou republiku. I spolupráce v rámci města a kraje je něco, co je nesmírně důležité. Jak v profesionální, tak rozvojové úrovni,“ uvedl tiskový mluvčí Viktorie Plzeň Ondřej Lípa.

A s blahopřáním přispěchali i házenkáři. „I my bychom především chtěli pogratulovat fotbalistům i hokejistům k jejich úspěšné sezoně jak v domácí soutěži, tak i v Lize Mistrů,“ přidal se manažer Talentu Robstav M.A.T. Plzeň Jan Štochl.

Unikátní na všem je i to, že sportovci vzájemně navštěvují svá klání. Například obránce Škodovky Peter Čerešňák tak nechyběl na rozhodujícím zápase házenkářů proti Karviné. „Naši hráči pravidelně chodí také na fotbal. Stejně tak jsme moc rádi, když fotbalisté a házenkáři dorazí fandit nám,“ dodala Mužíková.

„Víme o tom, že kluci pravidelně navštěvují zápasy hokejové i házenkářské. Panuje mezi nimi kamarádský vztah, navzájem se podporují,“ potvrdil Lípa. „Samozřejmě jejich úspěchy sledujeme a jako plzeňští patrioti jim fandíme. Jsme přesvědčeni, že momentální zájem o sport v Plzni je dán právě úspěchy, kterých všechny tři týmy v posledních letech pravidelně dosahují,“ dodal zase Jan Štochl.

Zkrátka být fanouškem plzeňských klubů se vyplatí. Nejeden příznivce jakéhokoli klubu u nás asi může jen závidět.