Plzeň má od dneška 1600 nových prvňáčků ve školách které zřizuje

Prvňáčci zažili svůj první školní den. Foto: Plzen.eu

Do prvních tříd základních škol zřizovaných městem Plzeň nastoupilo v pondělí při zahájení nového školního roku kolem 1600 dětí. Ve více než šesti desítkách tříd čekalo na malé školáky slavnostní přivítání. Atmosféru prvního školního dne si nenechali ujít ani primátor města Plzně Martin Baxa (ODS), jenž navštívil 31. základní školu na Lochotíně, a radní pro oblast školství Lucie Kantorová (ANO). Ta přivítala prvňáčky na Benešově základní škole a mateřské škole v Doudlevcích. Dětem rozdali drobné dárky. Celkový počet dětí na šestadvaceti Plzní zřizovaných školách se pohybuje kolem 14 tisíc.

Nejmenší školáky přivítal primátor Martin Baxa. Foto: Plzen.eu

„Ve škole se dozvíte spoustu nových věcí, naučíte se číst a psát, najdete si mnoho kamarádů. Přeji vám, aby se vám tady líbilo a abyste si školu užily,“ řekl dnes při slavnostním zahájení v hale školy dětem primátor Martin Baxa. Společně s prvňáčky, jejich rodiči a dalšími hosty zhlédl ukázky juda, gymnastiky, tance i hudební vystoupení, které si starší žáci připravili pro nové spolužáky.

Na této škole se rozvíjí sportovní dovednosti. Foto: Plzen.eu

Na prvním i druhém stupni 31. základní školy se vyučuje podle školního vzdělávacího programu s názvem Škola pro 21. století. Aktuální kapacita instituce je 850 žáků. Od počátku je škola zaměřena na rozvoj sportovních aktivit žáků. Tradici mají na škole gymnastika Team Gym a sportovní gymnastika, judo, házená, lední hokej a lehká atletika. Moderní sportovní areál a halu využívají nejen žáci školy, ale i četné sportovní kluby a veřejnost.

Radní města pro oblast školství Lucie Kantorová přišla také pozdravit prvňáčky. Foto: Plzen.eu

„Milí prvňáčci, dnešek je pro vás dnem D. Přeji vám, aby se vám ve škole líbilo, abyste si zde našli mnoho nových kamarádů a co nejvíce se naučili. Máte krásné nově vybavené třídy,“ popřála prvňákům radní pro oblast školství Lucie Kantorová, která přivítala malé žáky a jejich rodiče na terase základní školy a poté s nimi zavítala do jejich nových tříd. Do prvních tříd bylo na Benešově základní škole a mateřské škole zapsáno celkem 44 žáků, škola otevřela dvě první třídy. Každým rokem škole děti přibývají. Benešova základní škola a mateřská škola v Doudlevcích sídlí v chráněné památkové budově v blízkosti zimního stadionu a spolupracuje právě s HC Škoda Plzeň, čtvrtý ročník má dokonce svoji zvláštní hokejovou třídu.

Prvňáčky doprovodili do školy jejich rodiče. Foto: Plzen.eu

„Do našich prvních tříd se nám zapsalo 1618 dětí, je to ale včetně duplicit, takže skutečný počet dětí, které nastoupí do 1. tříd, bude pravděpodobně o málo nižší. Přesnější data budeme znát 4. září na základě rychlého hlášení škol, přesná data v polovině měsíce října,“ uvedla vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně Dagmar Škubalová.