Plzeň koupila další defibrilátory k záchraně života, obsluhu zvládne každý

foto: M. Osvaldová

Plzeň nakoupila dalších pět přístrojů k záchraně života a umístí je na fotbalovém stadionu, v bazénu, atletickém areálu, v DEPO2015 a ve sportovní hale. Před rokem pořídilo město prvních deset kusů za 450 tisíc korun, které jsou v plaveckém areálu, divadle, na úřadech a pět moderních přístrojů má městská policie ve vozech držících nonstop službu. Jejich použití zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit lidské životy. Plzeň je jedním z mála velkých měst, která těmito zařízeními vybavila místa s velkou koncentrací osob.

„Nakoupili jsme jich dalších pět v rámci našeho projektu Smart City Plzeň neboli Chytré město. Jejich cena se pohybovala kolem 250 tisíc korun,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký. Jeden z přístrojů je v Doosan Aréně, tedy na městském fotbalovém stadionu ve Štruncových sadech, další v plaveckém areálu na Lochotíně, na městském atletickém stadionu ve Skvrňanech, v areálu DEPO2015 a v srpnu se umístí ještě v nové hale TJ Lokomotiva na Slovanech, která by měla být otevřena letos v září.

„Automatický externí defibrilátor (AED) vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné umí vyhodnotit, zda je nutné použít elektrický výboj či nikoli. Dokáže navádět i laika při masáži srdce tak, aby byla účinná,“ přiblížil vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša. V případě prvních deseti kusů během roku nedošlo ke zneužití nebo poškození, všechny přístroje jsou hlídané; například v hlavní budově magistrátu se nachází přímo ve vrátnici.

Do budoucna počítá město s nákupem dalších defibrilátorů na exponovaná místa. Ve světě jsou k dispozici na většině míst, kde se shromažďuje větší počet lidí, a Plzeň chce s tímto trendem držet krok. „Jde o zařízení, jejichž použití zvládne každý,“ doplnil Aleš Průša.

Dispečink zdravotnické záchranné služby má přehled o umístění přístrojů a při tísňovém volání je schopen k němu zachránce z okolí nasměrovat. „Budou také uvedeny na volně přístupné aplikaci, kterou lze stáhnout z internetu,“ doplnil Aleš Průša. Pokud zachránce zavolá linku 155, tak mu dispečeři okamžitě řeknou, kde přesně je nejbližší defibrilátor. Strážníci, vrátní, plavčíci, správci sportovních areálů i zaměstnanci divadla absolvovali náležitá školení vedená zdravotnickou službou.

Zabudovaný senzor v elektrodách kontroluje správnou frekvenci srdeční masáže 100krát za minutu i správnou hloubku masáže. „Hlasem vede zachránce k použití správné síly při masáži hrudníku v rozmezí pěti až šesti centimetrů. Napoví mu, kdy má přitlačit více, a když provádí masáž správně, sdělí mu, že je dobrá,“ uvedl Jiří Jakoubek z odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení magistrátu. Doplnil, že na displeji je také možnost zobrazení EKG křivky pro zdravotníky a přístroj lze použít i pro děti. „AED si umí automaticky přizpůsobit úroveň energie výbojů při umístění na dětských pacientech bez použití speciálních elektrod,“ dodal.