Plzeň je podle výzkumu nejlepším městem pro byznys v regionu

Ocenění převzal za město Plzeň radní pro smart city a podporu podnikání Vlastimil Gola

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Plzeňském kraji stalo statutární město Plzeň. Dobré podmínky k podnikání mají také ve Stříbře a v Přešticích. Srovnávací výzkum Město pro byznys již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání je podrobeno všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice.

Podle výsledků výzkumu Plzeň nabízí výjimečný mix podnikatelského zázemí a vstřícného přístupu veřejné správy. V podnikatelském prostředí město boduje především nejvyšším podílem malých a středních firem, nejvyšším podílem právnických osob a nejvyšším počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání. Plzeň má také v celém regionu nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost, podnikatele láká rovněž výborná dopravní dostupnost.

V přístupu veřejné správy si Plzeň zaslouží ocenění za nejlepší výsledky v podílu výdajů věnovaných na veřejnou dopravu a také za velmi kvalitní webové stránky z hlediska obsahu určeného pro podnikatele.

„V Plzni je skutečně široké spektrum firem a potýkáme se samozřejmě s nedostatkem pracovníků. Snažíme se, abychom připravili kvalifikované lidi, podporujeme vzdělávání v oblasti robotiky, a to už od nejmenších žáků. Vytváříme prostor pro to, aby už školní mládež mohla používat techniku. Z hlediska vybavení máme ve školách nejlepší vybavení v rámci celé republiky, ať už se jedná o interaktivní tabule nebo počty počítačů. Naše snaha v tomto ohledu pokračuje i v rámci středních škol,“ uvádí radní pro smart city a podporu podnikání města Plzeň Vlastimil Gola (ANO).

V oblasti smart city chystá město metropolitní dispečink, který by měl fungovat v rámci pomyslného digitálního dvojčete města Plzeň. „V něm bude možné modelovat krizové, bezpečnostní nebo dopravní situace, což bude pomáhat občanům i podnikatelům,“ doplnil radní Vlastimil Gola.

Město Stříbro se může pyšnit zejména velmi vysokým růstem počtu ekonomických subjektů, stejně jako vysokým podílem podnikatelů. V části výzkumu, který hodnotí přístup veřejné správy, se město umístilo v regionu vůbec nejlépe. Má velmi dobrou elektronickou komunikaci, vysokou likviditu a třeba také nízké poplatky za vodné a stočné. Na bronzovou příčku se vyhouply Přeštice, které si při vysokém přírůstku obyvatel udržují v rámci kraje velmi nízkou nezaměstnanost. Město má nejnižší cenu stavebních pozemků a také nejnižší daň z nemovitosti.

Výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.