Plzeň hostila elitu českého parašutismu, závody překazilo počasí

Úvodní závod Českého poháru v parašutismu byl součástí oslav Slavností svobody v Plzni. Akce se konala pod záštitou primátora Města Plzně a ministra obrany ČR od 3. do 5. května 2019 v Borském parku. Sobotní program natolik narušilo počasí, že se odskákalo pouze jedno kolo. O mnoho lépe to nedopadlo ani v neděli.

Návštěvníci přesto mohli alespoň nahlédnout do vrcholné soutěže parašutistů za účasti špičkových evropských sportovců. Parašutisté se představili v jedné ze svých klasických disciplin a to přesnosti přistání. Sportovci vyskakovali v pětičlenných družstvech z výšky tisíc metrů nad Plzní. Po otevření padáků se formovali do správného pořadí a během až 2 minut přistávali v půlminutových intervalem na molitanové doskočiště 4×4 metru. Cílem je prvním dotykem se zemí zasáhnout 16 centimetrů disk co nejblíže ke středu, který má 2 centimetry v průměru. Jeho zásah je pak tzv. NULA! Výsledky byly elektronicky měřeny.

Soutěž měla sestávat podle propozic z osmi kol a vítězem se stává v takové soutěži sportovec nebo družstvo s nejmenším součtem dosažených centimetrů. Čeští parašutisté, kteří přijeli do Plzně představují absolutní světovou špičku. Reprezentanti České republiky a zároveň členové  ASO Dukla Prostějov měli mezi sebou i úspěšné závodníky a medailista z evropských a světových soutěží.

Mimořádným účastníkem byl padesátiletý Jiří Gečnuk, úřadující mistr světa v kombinaci, tj. v závodě na přesnost v přistání a v akrobacii. Má celkem 29 medailí z vrcholných soutěží Evropy a světa a je tak historicky nejúspěšnější český parašutista, který těžko bude někdy překonán.

Mezi ženami byla k vidění nejúspěšnější česká reprezentantka Michaela Mynářová, s řadou medailí ze světových i evropských soutěží.

Velice sympatickými a současně nejstaršími účastníky závodů byly manželé Erica a Andi Franzovi ze Švýcarska, pyšnící se celou řadou mezinárodních úspěchů. Stále naplno závodí, ona ve věku 59 let a on ve věku 68 let.

Závodů se kromě účastníků z ČR zúčastnili i závodníci z Německa, Polska, Švédska a již zmíněného Švýcarska. Nelze opomenout domácí družstvo Aeroklub Plzeň Bory, hlavního organizátora závodů, v čele s předsedou Janem Bečkou. Celkem se zúčastnilo závodů 10 družstev a 62 jednotlivců.

Přestože v neděli se v 8 hodin začalo opět skákat, počasí se opět zhoršilo a silný vítr a nízká oblačnost zapříčinily předčasné ukončení závodů. Protože podle propozic nebyly odskákány minimální tři kola, byly vyhlášeny pouze dílčí výsledky v soutěži družstev. Podle očekávání se přesvědčivě na prvním místě umístila Dukla Prostějov, na druhém místě kombinované družstvo České Lípy a Prahy M.5. a na krásném třetím místě domácí družstvo Aeroklub Plzeň Bory ve složení Jan Bečka, kapitán, nadějný junior Tadeáš Kroupa ( 3. na MČR juniorů), Daniela Macichová, Marek Nový a Michal Brožek.

Více fotek z akce najdete v naší fotogalerii.