Plzeň chystá oslavy 30. výročí sametové revoluce s neziskovkou Post Bellum

Foto: Plzeň.eu

Důstojné oslavy 30. výročí sametové revoluce chystá letos město Plzeň, které by mělo na přípravách spolupracovat s neziskovou organizací Post Bellum. Cílem je připomenout si hodnoty spojené s bojem za svobodu a demokracii v dobách totalitních režimů 20. století.

Díky spolupráci vznikne u příležitosti výročí sametové revoluce několik projektů, Plzeňané se mohou těšit na řadu výstav, koncerty, soutěže, velký program na náměstí Republiky a další. Post Bellum od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století.

„Velmi mi záleží na tom, aby si Plzeň připomněla důstojným způsobem události roku 1989 a skutečně ve velkém oslavila tři desetiletí od pádu totalitního režimu. Sametová revoluce nám všem změnila životy, díky ní získaná svoboda je jednou z nejvyšších hodnot v životě člověka, které musíme chránit. Proto připravujeme celou řadu akcí a projektů vztažených k tomuto výročí,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).

Plzeňané se mohou těšit na řadu výstav, koncerty, soutěže i velký program na náměstí Republiky. Foto: Plzen.eu

Podle vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jany Komišové je celý formát spolupráce města a Post Bellum v jednání. Plzeň se chce zařadit mezi města, kterým Post Bellum udělí statut Město Paměti národa, a zapojit se do celostátní kampaně Nezapomeňme. Spolupráce s Post Bellum zahrne například výstavu Paměť národa na venkovních panelech, jež bude umístěna na náměstí Republiky před radnicí od 28. října do 30. listopadu 1989.

„Vzniknout by měl i dokumentární film v délce 26 minut pro Českou televizi s rozhovory s regionálními pamětníky listopadových událostí. Součástí spolupráce je i projekt Příběhy sousedů, kdy žáci základních škol ve spolupráci s pedagogy a koordinátorem Post Bellum zaznamenávají příběhy významných listopadových událostí očima pamětníků,“ přiblížila Jana Komišová.

V rámci kampaně Nezapomeňme chce město propagovat i další své akce věnované oslavě 30. výročí sametové revoluce. Bude mezi nimi výstava na panelech ve Smetanových sadech, která připomene události listopadu 1989 objektivem plzeňských fotografů. Již v srpnu bude rozšířen program festivalu Živá ulice o část věnovanou 30. výročí sametové revoluce. Na podzim vznikne obrázkové leporelo a web pro žáky základních škol na téma sametová revoluce. Město připraví rodinnou soutěž pro veřejnost zaměřenou na události související se sametovou revolucí.

„Na 17. listopad připravujeme celodenní program na náměstí Republiky, zapojit chceme místní pamětníky, ale i studenty či místní kapely. Celodenní happening doplní projekce dobových materiálů a dokumentů, do programu chceme aktivně zapojit i veřejnost,“ doplnila Jana Komišová. Město Plzeň podporuje i řadu dalších akcí, které k 30. výročí pádu železné opony připravuje Plzeňský kraj a další organizace působící v Plzni.